Pražská burza začíná nový týden poklesem
Pražská burza navázala na ztráty z uplynulého týdne a měřeno indexem PX oslabila o -1,76% na 855 bodů. Náš trh byl plně ve vleku negativního sentimentu na světových burzách, kde je pod největším prodejním tlakem především finanční sektor. Investoři prodávají kvůli pokračující dluhové krizi v Evropě, když se spekuluje o snížení ratingu Francii a dále se k tomu přidaly problémy ze zámoří, kde se nedaří najít dohodu mezi republikány a demokraty ohledně snižování rozpočtového deficitu. Největší zátěží pro index PX byly akcie Erste Bank (307 Kč -7,84%), kterým přitížilo i rozhodnutí rakouské centrální banky, jenž v rámci podpory bezpečnosti systému, urychlila zavedení kritéria Basel III o výši kapitálu od roku 2013, tedy o šest let dříve. Přes 11% propadly akcie CME (150 Kč) poté, co v rámci sentimentu nadále negativně působí páteční snížení výhledu ratingu od agentury S&P. Výrazným ztrátám se nevyhnuly ani akcie NWR s poklesem -5% (125 Kč), méně pak Čez (-1,2% 738 Kč) a Komerční banka, která udržela hladinu 3000 Kč (-0,98%). Proti proudu se vydaly defenzivní tituly a to Telefonica (391 Kč +1,12%), ale především pak Philip Morris (12 075 Kč +5%).
Josef Dudek, makléř, Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Denní report - pátek 05.06.2026
05.06. 22:59 Fio - Wall Street krvácí, Nasdaq -3,5 %
05.06. 20:17 Fio - Pražská burza ztrácela se sentimentem
05.06. 16:41 Fio - Dividenda Colt CZ Group v roce 2026 a dalších letech (+komentář analytika)
05.06. 16:39 Fio - Lululemon zveřejnil výsledky za 1Q a výrazně snížil celoroční výhled
05.06. 15:33 Fio





