Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pátek 12.6.2026 13:10
Akcie.cz»Zpravodajství»Komentáře a doporučení»Pavel Šafařík: Exkluzivní rozhovor pro iPOINT.cz, nejen o...

Zpravodajství

Pavel Šafařík: Exkluzivní rozhovor pro iPOINT.cz, nejen o tradingu!

07.03.2012 10:15:00 | ČEKIA, a. s.

Jak se povede akciím v roce 2012, do čeho investovat, jakou investiční strategii zvolit a čemu se raději vyhnout? To vše a mnohem více se dozvíte v dnešním rozhovoru pro iPOINT.cz. Do horkého křesla usedl analytik ČEKIA a soukromý investor Pavel Šafařík, který kromě svých investičních tipů prozradil také, jak sám s obchodováním na burze začínal a s jakými problémy se musel ve svých začátcích vyrovnat.

iPoint: Jak a kdy jste se vůbec k tradingu poprvé dostal?

Pavel Šafařík: Ta myšlenka vzešla nějak sama od sebe. V podstatě jsem k tomu přišel jako slepý k houslím, protože můj otec obchodoval na burze od chvíle, kdy to u nás bylo po revoluci možné, a já jsem jej následoval. Svůj první obchod s akciemi jsem uskutečnil v 15 letech, a jak říká Warren Buffett, „do té doby jsem svůj život promarnil“.

iPoint: Jaké byly vaše začátky?

Pavel Šafařík: Na burze jsem začal obchodovat někdy v roce 2004, tedy v době, kdy šly všechny akcie prudce vzhůru. Realizoval jsem několik obchodů a všechny zakončil s velkým ziskem. Po 3 letech obchodování jsem neměl jedinou ztrátu. Nemohl jsem prodělat, protože to skoro ani nešlo. Když se na to dívám zpětně, tyto začátky byly vůbec těmi nejhorší, které jsem mohl zažít. Důvod je ten, že jsem si myslel, že mi to jde samo od sebe a nepotřebuji se nijak zdokonalovat ani vzdělávat. Samozřejmě jsem velmi krátce na to narazil na tvrdou podlahu a opakovaně přišel úplně o všechen svůj kapitál. Kdokoliv začne s obchodováním na burze během boomu, je předem odsouzen na porážku ve chvíli, kdy přijde krach.

iPoint: Jak jste na tom dnes?

Pavel Šafařík: Ztráty mám samozřejmě dodneška, ale na rozdíl od svých začátků vím, proč je přijímám a kdy si to mohu dovolit. Se zisky je to stejné. Obchodník musí vždy zůstat nad věcí, ať se děje, co se děje. Jsem velice rád, že jsem na vlastní kůži zažil burzovní krach a propuknutí finanční krize v letech 2008/2009. Byla to obrovská zkušenost pro všechny, kdo se tehdy obchodování účastnili. Něco podobného vám vždy otevře oči.

iPoint: S čím vším v současné době obchodujete?

Pavel Šafařík: Dnes už se neomezuji pouze na akcie a na domácí trh. Obchoduji prakticky se vším, s čím obchodovat lze – přes akcie, měny až po fondy (ETF), a to především v zahraničí.

iPoint: Jaké investice byste v roce 2012 doporučil?

Celý rozhovor můžete číst na iPOINT.cz:

http://www.ipoint.cz/zpravy/39144411-pavel-safarik-exkluzivni-rozhovor-pro-ipoint-cz-nejen-o-tradingu/

Poslední zprávy

Právě diskutujete

Škola investování


Zajímavé vzestupy

ATS3 434,00+4,63
NLOK536,00+3,88
UQA429,00+2,78
EOAN443,50+2,08
VIG1 507,00+1,89

Zajímavé poklesy

PVT1,20-7,69
IMO366,00-5,06
PRIUA788,00-2,48
OTP2 752,00-2,45
SHELL899,00-2,28

Kurzovní lístek

EURstejne24,1950,00
HUFdolu6,810-0,29
JPYdolu13,067-0,02
PLNnahoru5,690+0,08
USDdolu20,976-0,05

demo-e-broker

Indexy

12.06.2026
Graf - PX

PXnahoru+1,682 571,8413:09:21
RMnahoru+2,77703,5212:59:07
DJIAnahoru+1,8650 848,7511.06.26
NASDAQnahoru+2,5425 809,6612.06.26
SP500stejne0,004 357,7322.09.21
DAXnahoru+1,5724 589,3812:49:33


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz