Česká národní banka snížila proticyklickou kapitálovou rezervu a vypnula ukazatel DSTI
Bankovní rada České národní banky dnes schválila snížení sazby proticyklické kapitálové rezervy na úroveň 2,25 %, banky budou povinny tyto sazby dodržovat od 1. července 2023.
„Bankovní rada je připravena sazbu rezervy dále pozvolně snižovat, pokud i nadále uvidíme pokračování trendu přirozeného odeznívání cyklických rizik z bilancí bankovního sektoru. Při naplňování scénáře výrazného zhoršení ekonomické situace a vzniku neočekávaných úvěrových ztrát v domácím bankovním sektoru je bankovní rada připravena rezervu i zcela uvolnit. To by pak umožnilo jak pokrytí vzniklých ztrát, tak zajištění dostatečné kapitálové kapacity bank k úvěrování reálné ekonomiky,“ uvedla členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.
ČNB rovněž ponechala horní hranice úvěrových ukazatelů LTV (procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti) a DTI (poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu) a vypnula DSTI (procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr).
„V době, kdy bojujeme se zvýšenou inflací, je nutné dodržovat přísné podmínky pro poskytování hypoték. Při vyšších úrokových sazbách však ukazatel DSTI není zapotřebí,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.
Zdroj: ČNB
Jakub Němec
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Jakub Němec
Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Americké futures kontrakty mírně posilují
07.08. 15:20 Fio - USA: Trh práce - v červenci ubylo 23 tis. pracovních míst mimo zemědělství
07.08. 14:50 Fio - Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,26
07.08. 14:05 Fio - Vývoj cen komodit: Stříbro (+4,46 %), zlato (+1,93 %), měď (-1,07 %)
07.08. 14:05 Fio - Gen Digital: RBC Capital Markets zvyšuje cílovou cenu z 27 USD na 30 USD se stávajícím doporučením
07.08. 13:17 Fio





