Index Nasdaq 100 dozná změn, důvodem je dominance velkých hráčů
Společnost Nasdaq chystá úpravu složení svého akciového indexu Nasdaq 100, cílem změny je vyřešení nadměrné koncentrace v indexu pomocí přerozdělení vah. Změna nepočítá s vyjmutím ani přidáním žádného titulu.
První tři společnosti indexu, tedy Microsoft, Apple a Nvidia, tvoří v současnosti více než 30% podíl. Sedm největších společností, tedy včetně Amazonu, Tesly, Mety a Alphabetu, pak představují 55 % váhy indexu. Index především právě díky výkonu velkých technologických společností od začátku roku posílil o více než 37 %.
Konkrétní úprava bude zveřejněna 14. července s uvedením v platnost před otevřením trhu 24. července. V historii indexu se bude jednat o třetí speciální úpravu, ty předchozí proběhly v letech 1998 a 2011. Index se jinak pravidelně upravuje čtvrtletně.
Podle společnosti Wells Fargo je v následujících dnech možné, že kvůli chystaným změnám dojde u zmíněných velkých společností k prodejnímu tlaku.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, Nasdaq
Olga Švepešová Blaťáková
Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Frankfurtská burza otevírá na kladné nule
21.08. 09:22 Fio - Pražská burza otevírá bez výrazného pohybu
21.08. 09:19 Fio - Asijsko-pacifický region zakončil týden ve smíšených číslech, Samsung zvažuje zpětný odkup akcií
21.08. 08:34 Fio - Evropské futures kontrakty se obchodují v blízkosti nuly
21.08. 08:33 Fio - Očekávané události: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě (Německo, eurozóna a USA)
21.08. 07:59 Fio





