Světové akcie získávají pevnější půdu pod nohama
Nálada na finančních trzích se v posledních dvou týdnech začala konečně stabilizovat. Podíl na tom má jak zklidnění na čínských akciích a juanu, tak stabilizace na trhu s komoditami, které, alespoň prozatím, přerušily svůj volný pád. Důležitou roli ale sehrává také měnová politika, která se pomalu odvrací od trendu z posledních měsíců a naopak se stále více přiklání k možnosti, že by úrokové sazby mohly zůstat na nízkých úrovních mnohem déle, než trh původně očekával.
Asi nejzajímavější je v tomto ohledu posun v konsenzu kolem vývoje sazeb v USA. Zatímco ještě v prosinci trh počítal s tím, že by americké sazby mohly vzrůst letos minimálně dvakrát, dnes se začíná většina trhu přiklánět k názoru, že by mohly americké sazby zůstat po celý zbytek roku beze změny. Podobnou změnu v konsenzu přitom sledujeme i u ostatních centrálních bank a například ECB velmi pravděpodobně již v březnu přispěchá s dalším uvolněním měnové politiky formou snížení sazeb, nebo navýšení/rozšíření svého programu kvantitativního uvolňování.
Tyto tendence pomáhají nejen světovým akciím získat pevnější půdu pod nohama, ale například i zlatu, které patří letos se ziskem 7,8 procenta mezi nejvýkonnější finanční aktiva.
Jedna věc se tedy oproti minulým letům nezměnila. Trh si je stále dobře vědom toho, že v případě nouze centrální banky přispěchají na pomoc, díky čemuž je i nadále velmi pravděpodobné, že jakákoli výrazná korekce na akciovém trhu bude mít spíše jen krátké trvání.
Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 1. 2. 2016.

Hodnocení v tomto týdnu provedli:
Jiří Šimara, Tomáš Menčík - CYRRUS
Patrik Hudec - Generali Investments CEE, investiční společnost
Libor Stoklásek - GRANT CAPITAL
Radek Pavlíček - Roklen360
Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia
Jaroslav Brychta - X-Trade Brokers
Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.
Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.
Poslední zprávy
-   Kolik vás stojí špatně zvolené povinné ručení? Zabraňte zbytečným výdajům
29.10. 09:57 Akcie.cz -   Po Applu euforie, po Netflixu vystřízlivění
24.10. 12:01 B.I.G. -   Je po volbách - co dál s ČEZem?
21.10. 15:54 B.I.G. -   Jak si vede Vodafone v konkurenčním boji?
09.10. 11:32 Akcie.cz -   Krátkodobý šum nebo zásadní změna?
03.10. 10:07 B.I.G. 





