Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Neděle 9.5.2021 3:45
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Ani čínský Nový rok neodstartoval pozitivní náladu

Zpravodajství

Ani čínský Nový rok neodstartoval pozitivní náladu

12.02.2016 09:27:00 | B.I.G. EXPERT

První polovina druhého únorového týdne se měla nést v poklidném duchu a v očekávání byly klidné méně volatilní obchodní seance s absencí důležitých makrodat. Jak už tomu tak na kapitálovém trhu bývá, opak byl pravdou. Pojďme se nyní podívat na turbulence tohoto týdne den po dni.

Americké akcie koncem minulého týdne výrazně oslabily, jelikož investoři zvažovali klíčová data z trhu práce, která ukázala slabší tvorbu pracovních míst v prvním měsíci nového roku (NFP), avšak zároveň výrazný růst mezd. Právě růst mezd podpořil očekávání, že by Fed přeci jen mohl v letošním roce pokračovat v pozvolném zvyšování úrokových sazeb zahájeném v prosinci minulého roku, což přispělo k posílení dolaru. První tři dny nového týdne neměla být zveřejněna téměř žádná makrodata a v tomto ohledu měl být trh bez vodítek, která by pomohla zvrátit negativní sentiment. Čínské trhy jsou až do čtvrtka 11. 2. 2016 uzavřeny z důvodu svátku Nového roku a ani ty tedy do vývoje nezasáhly. Očekával se pozvolný start do nového týdne a trh se měl navrátit ke své provázanosti s vývojem cen ropy a amerického dolaru.

Očekávání klidné první poloviny týdne vzalo brzy za své a zámořské akciové indexy v pondělí výrazně klesaly. Trhy srážely obavy o globální ekonomický růst a další pokles ropy. Nejvíce ztrácel finanční sektor, z čehož šlo v souvislosti s oslabením dolaru usuzovat, že se investoři nadále obávali slábnoucí ekonomiky a následné reakce FEDu, tedy nezvyšování sazeb tempem jaké bylo původně očekáváno. Americký dolar na devizových trzích oslaboval a k japonskému jenu se propadl až na 15měsíční minimum. Investoři se kvůli pokračujícímu poklesu cen ropy a obavám o kondici globální ekonomiky soustředili na takzvané bezpečné přístavy, mezi které patří zlato i japonský jen. Pod tlakem sílícího jenu a klesajících cen ropy japonské trhy zaznamenaly největší ztrátu od června 2013, když odepsaly přes 5 %. Investoři se obávali o zdraví svého finančního a energetického sektoru a smíšených dat, které přicházely z USA, jež stěžovaly odhady, jak se FED zachová na svém dalším zasedání v březnu. Evropské trhy strádaly pod tlakem posilujícího eura, cen ropy a prodejní náladě na akciových trzích, poslední kapkou byl report německých dat průmyslové produkce a obchodní bilance, která zaostala za očekáváním.

Americké akcie v úterý kolísaly a nakonec seanci zakončily potřetí v řadě v mínusu. Trhy opět srážely obavy o kondici globálního vývoje, očekávání středečního vystoupení Janet Yellen před americkým kongresem a propad cen ropy. Cena ropy propadla po zprávách o snížení výhledu energetických agentur: IEA (varování před dalším poklesem ropy z důvodu možného převisu nabídky nad poptávkou), EIA (snížení průměrné ceny pro rok 2016 z 38,54 na 37,59 USD). Úterní API týdenní změna zásob byla ve znamení přírůstku o 2,4 M, při oček. 3,8 M. Zvýšená volatilita a nejistota na trzích opět podporovaly zájem investorů o takzvané bezpečné přístavy. Zlato po čtvrté neúspěšně otestovalo hranici 1200 USD za trojskou unci, japonský jen posiloval proti dolaru osmý den v řadě a prorazil důležitý support 116 na měnovém páru USD/JPY. Evropské trhy opět strádaly pod tlakem posilujícího eura a slábnoucí ropy. Dlouhodobější posilování eura a japonského jenu by mohlo narušit dosavadní aktivity a cíle ECB a BOJ, které se snaží vysoce expanzivní monetární politikou oslabit své měny a opětovně nastartovat ekonomický růst a docílit inflačních cílů.

Americké akcie ve středu uzavřely převážně v mínusu, když investoři zpracovávali poznámky Janet Yellen z vystoupení před finančním výborem Sněmovny reprezentantů v kongresu USA. Yellen připustila, že zpřísňující se podmínky na finančním trhu a nejistota ohledně čínské ekonomiky představují rizika pro hospodářský růst v USA. Dodala však, že domácí ekonomické podmínky by Fedu měly umožnit pokračovat v započatém zvyšování úrokových sazeb. Zmínila také, že si nemyslí, že by nyní bylo třeba úrokové sazby snížit, nicméně pokud by to bylo nezbytné, FED by s podobným rozhodnutím neměl váhat. Nasdaq podržely akcie firem Alphabet a Netflix. Index Dow vedly dolů akcie Walt Disney a IBM. S&P500 stahoval dolů sektor základních materiálů. Americký dolar po prvním posílení v konečné fázi obchodování opět ztrácel, což napomohlo zlatu, které prorazilo rezistenci na 1200 USD za trojskou unci a opticky se vymanilo z klesajícího trendu trvajícího od dubna roku 2013. Ropa, i přes lepší data vývoje EIA týdenní změny zásob, byla pod tlakem špatných výhledů energetických agentur a propadla k novým minimům hluboko pod 28 USD za barel.

Ve čtvrtek nás čeká druhý den vystoupení J. Yellen. Druhý den by nemusel přinést výraznější zvrat a vliv jejího vystoupení by tak mohl být spíše slabší. Zveřejněny budou tradiční počty žádostí v nezaměstnanosti, které by v případě větší odchylky od očekávání mohly mít krátkodobý vliv na trh. Japonské a čínské trhy zůstávají dnes uzavřené z důvodu národních svátků. V návaznosti na předchozí události čtvrtý obchodní den otevíraly evropské trhy hluboko v mínusu a ropa WTI se podívala na nová minima 26,54 USD za barel, navzdory tomu, že americký dolar, vůči koši hlavních měn, ztrácí už čtvrtou seanci v řadě.

Libor Stoklásek, Grant Capital

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 2. 2016.

BIG EXPERT - AKCIE

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

Jiří Šimara, Tomáš Menčík - CYRRUS

Patrik Hudec - Generali Investments CEE, investiční společnost

Libor Stoklásek - GRANT CAPITAL

Radek Pavlíček - Roklen360

Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Jaroslav Brychta - X-Trade Brokers

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Autor: Markéta Höfferová

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

NOKIA108,34+5,29
EOAN271,55+3,65
GECBA77,35+3,00
MOL160,00+1,91
KOMB675,00+1,81

Zajímavé poklesy

CTP366,00-2,40
BABKOFOL282,00-0,70
VIG587,00-0,17
PVT1,300,00
ENRGA2 600,000,00

Kurzovní lístek

EURnahoru25,680+0,63
HUFnahoru7,174+0,58
JPYnahoru19,490+0,68
PLNnahoru5,614+0,37
USDnahoru21,295+0,63

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obr?zek

PXnahoru+1,221 109,8707.05.21
RMnahoru+0,05554,9507.05.21
DJIAnahoru+0,6634 777,7607.05.21
NASDAQnahoru+0,8813 752,2407.05.21
SP500nahoru+0,744 232,6007.05.21
DAXnahoru+1,3415 399,6507.05.21


Odborné články

Ekonomika ?T24.cz