Demagogie třese akciovými trhy
Finanční trhy si po delší době procházejí složitým obdobím. Akciové indexy zahájily korekci a implikovaná volatilita na většině finančních aktiv prudce stoupá. Příčinou zvýšené averze k riziku je pravděpodobně poměrně vysoké ocenění rizikových aktiv a strach z britského referenda, které má potenciál již příští týden výrazně rozvlnit nejen kurz britské měny. I přes zvýšenou nervozitu je však dlouhodobý výhled stabilní, a to zejména díky podpoře centrálních bank, které s utahováním měnové politiky rozhodně nikam nepospíchají. Spíše naopak. ECB podpírá trhy masivním programem kvantitativního uvolňování, který nedávno ještě navýšila, Bank of Japan svou měnovou politiku po červencových volbách v zemi pravděpodobně znovu uvolní a Fed i nadále snižuje své odhady pro budoucí tempo růstu úrokových sazeb. Výnosy z dluhopisů na celém světě tak nerušeně klesají a například v Německu se tento týden poprvé v historii země dostaly u desetiletých splatností do záporných hodnot. Důvodů k obavám z bezprostředního rizika je proto poměrně málo a korekci na akciových trzích lze stále považovat za spíše technickou záležitost.
Příští týden bude hlavně o britském referendu. Trh se výsledků hlasování bojí, což dokazuje především cena jednoměsíčních opcí na libru, která je nejvyšší od dob finanční krize z roku 2009. Další matematika je ale poměrně jednoduchá. Pokud Britové řeknou návrhu na vystoupení země z EU ano, výprodej na akciových trzích může dočasně výrazně zesílit. Zároveň však ještě více klesnou výnosy a s nimi klesne i šance na to, že se v dohledné době dočkáme agresivnějšího utahování měnové politiky. Negativní šok z výsledku hlasování by proto neměl trvat příliš dlouho. Pakliže se naopak Britové v referendu vysloví proti vystoupení země z EU, mohou se trhy vrátit do normálu již koncem příštího týdne.
Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 6. 2016.
Hodnocení v tomto týdnu provedli:
Michal Blažek - BH Securities
Jiří Šimara, Tomáš Menčík - CYRRUS
Patrik Hudec - Generali Investments CEE, investiční společnost
Libor Stoklásek - GRANT CAPITAL
Radek Pavlíček - Roklen360
Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia
Jaroslav Brychta - X-Trade Brokers
Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.
Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.
Poslední zprávy
- Nvidia opět kraluje trhu
27.06. 12:35 B.I.G. - Geopolitika: klid před bouří, nebo klid s rozmyslem?
20.06. 10:42 B.I.G. - Musk a Trump ubírají plyn, trhy naopak zrychlují
13.06. 10:37 B.I.G. - Wall Street zpět u maxim, výhledy přitom optimismem nehýří
09.06. 09:02 B.I.G. - Opatrně se sázkami na dluhopisy...
23.05. 10:32 B.I.G.