Výnosy něměckého bundu blízko historického minima
Výnos německého bundu spadl opět do blízkosti historických minim - na deseti letech se pohybuje okolo -0,15%. I když v posledním týdnu v pozadí zájmu o německé dluhopisy jsou problémy německé Deutsche bank, rozhodně to není primárně vysoká averse k riziku, která by hnala investory do náruče "bezpečných" bundů. Akciím se totiž daří a index strachu (VIX - implikovaná volatilita S&P500) je poblíž letošních minim.
Jak ukazuje následující graf, tržní napětí od poloviny září klesá (index strachu VIX padá) a překvapivě ruku v ruce s ním padá i desetiletý německý výnos. Pokles averze k riziku a lehký růst cen ropy by měly být přitom pro dluhopisy (se splatností deset let a víc) špatnou zprávou. Výnosy na deseti letech by měly spíše růst. Proč se tak neděje a zatímco krátký konec německé a americké křivky zůstává stabilní, delší padá dolů (křivka zplošťuje)?
Jedním z (mnoha možných) důvodů může být změna měnové politiky v Japonsku. Bank of Japan v uplynulém týdnu sice trhy na první pohled trochu zklamala - nenavýšila tisk peněz ani nesnížila základní sazbu. I tak provedla jednu zajímavou strategickou změnu. Do budoucna chce kromě krátkých sazeb řídit celou výnosovou křivku. V tuto chvíli konkrétně desetiletý výnos, který chce dlouhodobě držet v blízkosti nuly. Explicitní cíl pro dlouhé výnosy/sazby je mezi centrálními bankami novinkou a pro dluhopisy s delší splatností dobrou zprávou. Bank of Japan tak do jisté míry postupuje v měnové expanzi dál a nedá se vyloučit, že ji v budoucnu v případě potřeby jiné centrální banky budou následovat. I proto se výnos německého desetiletého bundu pravděpodobně nehledě na zisky akcií a ropy propadl zpátky do záporných hodnot.
Investoři ale podle mého názoru ochotu ECB dál zvyšovat měnovou expanzi, popřípadě natahovat QE v tuto chvíli přeceňují. Pokud se navíc inflace odlepí v nejbližších měsících od nuly a začne mířit vzhůru, nemusí to pro bund znamenat nic dobrého.
Jan Bureš, Poštovní spořitelna
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 9. 2016.
Hodnocení v tomto týdnu provedli:
Michal Blažek - BH Securities
Jiří Šimara, Tomáš Menčík - CYRRUS
Michal Belan - Generali Investments CEE, investiční společnost
Libor Stoklásek - GRANT CAPITAL
Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia
Jaroslav Brychta - X-Trade Brokers
Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.
Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.
Poslední zprávy
- Nvidia opět kraluje trhu
27.06. 12:35 B.I.G. - Geopolitika: klid před bouří, nebo klid s rozmyslem?
20.06. 10:42 B.I.G. - Musk a Trump ubírají plyn, trhy naopak zrychlují
13.06. 10:37 B.I.G. - Wall Street zpět u maxim, výhledy přitom optimismem nehýří
09.06. 09:02 B.I.G. - Opatrně se sázkami na dluhopisy...
23.05. 10:32 B.I.G.