Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Neděle 25.10.2020 2:43
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Zaostřeno na StockList - díl 3. Pegas Nonwovens

Zpravodajství

Zaostřeno na StockList - díl 3. Pegas Nonwovens

17.02.2017 11:18:00 | Fio banka

Akciím výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens se dařilo i v uplynulém roce. Sice zvolnily své předloňské 14,2% tempo růstu, ale i tak posílily o dalších 5,2 % a uzavřely rok 2016 na úrovni 769 Kč. Prodloužily tak svojí dlouhou růstovou sérii, když již od roku 2012 nepřetržitě vykazují meziroční zisky. I v roce 2016 překonaly výkonnost celého tuzemského trhu, index PX totiž loni ztratil 3,6 %.

V jednotlivých loňských kvartálech Pegas vykazoval velmi stabilní hospodaření. Napomáhal k tomu jednak stabilní odbyt, když i v loňském roce měla společnost téměř celou svoji kapacitu vyprodánu, jednak absence výraznějšího přecenění opčního akciového plánu, což výrazně zastabilizovalo osobní náklady, a rovněž téměř neměnný vývoj cen polymerů. Ceny těchto základních vstupních surovin se v průběhu celého roku 2016 pohybovaly bez výraznějších výkyvů, na nízkých úrovních v úzkém pásmu 1100 – 1200 EUR/t. To je výrazný rozdíl oproti roku 2015, kdy ceny polymerů byly výrazně rozkolísané, od minim v blízkosti 1100 EUR se dostávaly až k maximům kolem 1500 EUR. Výnosy a provozní zisk EBITDA pak byly v jednotlivých čtvrtletích roku 2015 výrazně ovlivňovány, jak pozitivně, tak negativně, přenosovým mechanismem cen vstupů.

Vliv tohoto přenosového mechanismu v loňském roce v podstatě odpadnul, externí vlivy plynoucí z vývoje cen polymerů byly tedy minimální a zejména díky tomu se tak kvartální EBITDA v prvních devíti měsících roku 2016 pohybovala v rozmezí 11 – 12 mil. EUR. Výraznější výkyv v hospodaření neočekáváme ani ve 4Q 2016, a tak předpokládáme, že EBITDA za celý loňský rok by se mohla pohybovat v blízkosti 45 mil. EUR. Ve srovnání s rokem 2015 by se jednalo o mírný 1,6% nárůst. Pegas by tak podle našeho názoru neměl mít problém s naplněním svého celoročního cíle, jenž byl posazen do intervalu 43 – 49 mil. EUR. Výsledky hospodaření společnost zveřejní 23. března.

I v roce 2016 se Pegas držel své mírně progresivní dividendové politiky a meziročně navýšil dividendu z úrovně 1,15 EUR na 1,25 EUR na akcii. Management společnosti nás mírně pozitivně překvapil, když jsme očekávali navýšení dividendy o tradičních 0,05 EUR na 1,20 EUR. Dividenda ve výši 1,25 EUR na akcii tak znamenala solidní dividendový výnos 4 – 4,5 %.

zdroj: Bloomberg

Výhled na rok 2017

V loňském roce management Pegasu oznámil dvě strategická rozhodnutí, která mají potenciál ovlivnit vývoj hospodaření jak v letošním roce, tak ve střednědobém horizontu. První rozhodnutí se týkalo výstavby nové výrobní linky ve Znojmě a druhé pak záměru postavit výrobní linku v Jihoafrické republice (JAR).

V polovině loňského roku management společnosti rozhodl o tom, že nová výrobní linka o roční kapacitě cca 10 tis. tun bude nakonec postavena ve Znojmě. Přitom původním záměrem, jenž byl oznámen již v roce 2015, bylo postavit tuto linku v Egyptě a dále tak rozšířit tamní výrobní závod. Příznivý vývoj poptávky v Evropě a rovněž např. i možnost získat investiční pobídky nakonec byly mezi hlavními faktory, které přiměly management k tomu, že k rozšíření výrobní kapacity dojde ve Znojmě. V ČR tak Pegas bude provozovat již deset linek. Jak je uvedeno výše, tentokrát půjde o menší linku typu Compact s roční kapacitou zhruba 10 tis. tun.

Doposud Pegas investoval do větších linek s kapacitou kolem 20 tis. tun., jako tomu bylo např. u deváté linky ve Znojmě (zprovozněna v roce 2011) nebo egyptské linky (uvedena do provozu v roce 2013) a v původních záměrech bylo takto investovat i nadále (počítalo se s 2. egyptskou linkou s kapacitou kolem 20 – 25 tis. tun). Od této strategie však Pegas v roce 2015 ustoupil a rozhodl se realizovat konzervativnější přístup spočívající ve výstavbě menších flexibilnějších linek s nižšími CAPEX (investičními náklady). Tuto strategii pak Pegas potvrdil výše uvedeným rozhodnutím o výstavbě linky ve Znojmě.

Tato nová znojemská výrobní linka je podle našich odhadů schopna přispět do výnosů kolem 10 – 15 mil. EUR ročně a do EBITDA pak cca 3 mil. EUR. Podle vyjádření managementu je očekáváno její komerční spuštění začátkem 3Q 2017. Od poloviny roku by tak již měla pozitivně působit do letošních výsledků hospodaření, byť příspěvek zatím neočekáváme nijak výrazný. Spouštění nové linky je náročný proces, který se může negativně projevit na plynulosti výroby. Konzervativně tak předpokládáme její příspěvek do celkové letošní produkce kolem 3 tis. tun, což podle našich odhadů indikuje přínos do letošní EBITDA v rozmezí 1 – 1,5 mil. EUR.

Důležitou událostí bylo oznámení záměru postavit výrobní závod, resp. výrobní linku v JAR. V polovině loňského roku Pegas v JAR založil dceřinou společnost, a to za účelem procesu koupě pozemku. Rozhodnutí o koupi pozemku očekáváme v průběhu prvního letošního čtvrtletí a rozhodnutí o eventuální výstavbě výrobních kapacit v JAR by mělo dle vyjádření managementu padnout do poloviny letošního roku. Vše bude primárně záležet na vyjednávání s potenciálními zákazníky, která by měla aktuálně probíhat. Pokud bude mít Pegas na jihoafrickou linku předjednány kontrakty, pak se domníváme, že investici v JAR nebude nic bránit. Pro Jihoafrickou republiku se pravděpodobně počítá opět s menší linkou typu Compact s roční kapacitou kolem 10 tis. tun.

Úvahy o investici v JAR patří do dlouhodobějších plánů společnosti, které by podle našeho názoru mohly ovlivnit provozní ziskovost Pegasu nejdříve v letech 2019 či 2020. Domníváme se, že by se jednalo o výraznější investiční akci, než tomu bylo v případě výstavby znojemské výrobní linky, u které odhadujeme CAPEX v rozmezí 20 – 25 mil. EUR. V případě investice v JAR by se jednalo o výstavbu celého závodu, to znamená včetně infrastruktury, která může dle našich odhadů znamenat další CAPEX ve výši cca 15 mil. EUR. Celkově by tak mohlo jít o investici v celkovém objemu kolem 40 mil. EUR. Případné CAPEX týkající se eventuální investice v JAR by podle našeho názoru měly spadat výhradně až do roků 2018 a 2019. Do letošního roku počítáme zejména s CAPEX v souvislosti s dokončením znojemské výrobní linky, které by nemusely překročit 10 mil. EUR. Připočteme-li běžné (tzv. maintenance) investice kolem 3 – 5 mil. EUR, pak se domníváme, že letošní CAPEX by mohly činit maximálně 15 mil. EUR. To by byl pokles oproti předpokládaným cca 25 mil. EUR za rok 2016.

Jak se bude vyvíjet hospodaření v letošním roce, resp. hlavní ukazatel ziskovosti EBITDA? Poptávka po produktech Pegasu by měla být i nadále stabilní, již loni na podzim management oznámil téměř vyprodanou kapacitu na letošní rok. S odbytem by tedy neměl být problém, nadále předpokládáme, že Pegas bude primárně dodávat svým hlavním cca pěti zákazníkům.

Jak uvádíme výše, mírně pozitivní impuls do provozní ziskovosti očekáváme ze strany spuštění nové znojemské linky. To by podle našich odhadů mohlo potenciálně posunout EBITDA zisk do rozmezí 46 – 47 mil. EUR. Na druhou stranu vnímáme riziko možného nárůstu cen polymerů. Ceny těchto základních vstupních surovin tvořící zhruba 70 – 75 % celkových provozních nákladů se celý loňský rok držely na minimálních úrovních, nejinak je tomu i na začátku roku 2017. Z historického pohledu se ceny polymerů většinou vyznačovaly větší volatilitou, aktuální stabilita cen je spíše výjimkou. Proto se domníváme, i s ohledem na vyšší ceny ropy, že pravděpodobnost růstu cen polymerů je vyšší než jejich pokles či stagnace. Případné výraznější navýšení cen polymerů by pak podle našeho názoru mohlo vychýlit EBITDA k úrovním 43 – 44 mil. EUR. Prozatím v našich prognózách počítáme s mírnějším růstem cen vstupů, což by indikovalo EBITDA poblíž 45 mil. EUR. I pro management Pegasu zůstávají ceny polymerů jako každý rok největší neznámou, proto předpokládáme, že v březnu oznámený výhled EBITDA na letošní rok bude tradičně v širším rozpětí, tak aby zohledňoval případná rizika spojená s vývojem cen vstupů.

Tradiční otázkou letošního roku bude velikost dividendy. Počítáme minimálně se stejnou dividendou jako v loňském roce, tedy ve výši 1,25 EUR na akcii. S ohledem na očekávaný stabilní vývoj cash flow, navíc podpořený námi předpokládanými nižšími CAPEX, se však domníváme, že i letos by Pegas mohl realizovat mírně progresivní dividendovou politiku a navýšit tak dividendu na úroveň 1,30 EUR na akcii. Dividenda v rozmezí 1,25 – 1,30 EUR vzhledem k aktuální ceně akcie Pegasu ve výši cca 825 Kč nabízí podle našeho názoru stále slušný dividendový výnos v blízkosti 4 %.

Akcie Pegasu se v posledních letech nachází v růstovém trendu a investorům nabízela vedle dividendových výnosů i kapitálové zhodnocení. Na předloňský 14% růst navázala loňským 5% ziskem a od začátku letošního roku pak přidala dalších 7 %. Na to, že tento titul je považován za defenzivnější, jsou to podle našeho názoru solidní kapitálové výnosy. Akcie Pegasu se aktuálně pohybuje poblíž naší cílové ceny 805 Kč, její růstový potenciál tak v tuto chvíli vnímáme jako omezený a potvrzujeme doporučení „držet“. Na akcie tohoto výrobce netkaných textilií nyní primárně nahlížíme jako na stabilní dividendový titul.

Přečtěte si i další díly našeho seriálu "Zaostřeno na StockList"
dílspolečnost
1. ČEZ
2. Erste Bank Group
3. Pegas Nonwovens

Na další díly se můžete těšit v průběhu února. Sledujte náš Twitter, aby vám neunikly.


Jan Raška, analytik
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Autor: Jan Raška

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

ERBAG494,70+2,89
EFORU95,50+2,14
KOMB477,00+1,92
NOKIA98,00+1,26
GECBA54,20+1,12

Zajímavé poklesy

PKO125,90-3,56
PEGAS756,00-3,32
BABKOFOL216,00-3,14
PVT0,54-1,82
DBK219,80-1,39

Kurzovní lístek

EURnahoru27,220+0,03
HUFdolu7,474-0,06
JPYnahoru21,923+0,39
PLNnahoru5,940+0,13
USDnahoru22,961+0,32

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,62863,1023.10.20
RMnahoru+1,31484,6623.10.20
DJIAdolu-0,1028 335,5723.10.20
NASDAQnahoru+0,3711 548,2823.10.20
SP500nahoru+0,343 465,3923.10.20
DAXnahoru+0,8212 645,7523.10.20
WIG20dolu-0,592 461,2129.12.17


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz