Banky zpřísňují podmínky pro sjednání hypoték, úroky se zvyšují a ceny nemovitostí rostou. Je tato konstelace ještě vhodná pro pořízení vlastního bydlení? Vyplatí se investovat do koupě nemovitosti, nebo je výhodnější zůstat v nájmu? Odpověď rozhodně není jednoznačná, závisí především na místě bydliště.
Bydlet ve vlastním je u Čechů velmi silně zakořeněno jako něco nezbytného. Jedná se o sociální normu, která žene mnoho lidí ke koupi nemovitosti i na úvěr. A není divu, při dnešních cenách si může za vlastní peníze pořídit byt či dům jen pár vyvolených.
Hypotéka je však považována za dobrý úvěr, a proto se ji lidé nebojí jako jiných typů půjček. Dokonce ji označují za vhodnější variantu, než každý měsíc https://www.pujcka.co/stavite-se-na-vlastni-nohy-a-rozhodujete-se-zda-platit-najem-nebo-hypoteku">platit nájem. Avšak nutno si přiznat, že stejně jako nájem jsou peníze, které „vyhazujete z okna,“ to samé platí i pro úroky. Důležitou roli ale zde hraje výše úrokových sazeb, jsou-li nízké, vyplatí se do vlastního investovat, při vysokých cenách hypoték tomu tak ale nemusí být.
Je nájem dražší než vlastní bydlení?

I přestože hypotéky zdražují, stále jsou průměrné úrokové sazby kolem 2,2 % velmi příznivé. V roce 2008 dosahovaly úroky 5,8 %. Na druhou stranu levné hypotéky doprovází stále se zdražující nemovitosti. Přesto statistiky na konci roku 2015 jasně ukázaly, že se více vyplatí bydlet ve vlastním na https://www.pujcka.co/srovnani-hypotek">hypotéku. než v nájmu. Lidé v nájmu totiž vynakládali na bydlení zhruba čtvrtinu příjmů, zatímco ti ve vlastním pouze pětinu.
Tento rozdíl se ale se zvyšujícími úroky a zdražujícími nemovitostmi pomalu ztrácí. Avšak ne úplně. Nezvyšují se totiž pouze náklady na vlastní bydlení, zvyšují se i ceny nájmů. Kvůli plošné privatizaci bytového fondu, je nutné si připustit, že nájem může růst rychleji, než by se lidem líbilo. Takzvaných obecních bytů je málo a nemůže s nimi každý počítat.
Nejen v Praze se měsíční splátka hypotéky rovná nájmu
Vlastní bydlení se stále vyplatí, nelze ale jednoznačně říci, že vždy, všem a všude. Velmi záleží na regionu. Podle indexů bydlení, na jejichž tvorbě se podílí stavební spořitelny, se pořídit byt nejvíce vyplatí v Praze, za kterou následuje hned Zlínský kraj a Vysočina. V těchto krajích se výše nájmu pohybuje na stejné úrovni jako splátka hypotéky. Naopak v okolí Ústí nad Ladem a na Ostravsku jsou nájmy velmi nízké, a tak se často v těchto regionech do vlastního bydlení nevyplatí investovat.
Kromě místa bydliště je nutné si uvědomit, zda je hypotéka vůbec vhodným řešením. Jen https://www.pujcka.co/nebankovni-pujcky">půjčka k pořízení vlastního bydlení totiž nestačí. Nutné je disponovat také vlastními úsporami kvůli zakázaným 100% hypotékám, dostatečnou finanční rezervou pro případnou rekonstrukci a nenadálé výdaje a 4 % z hodnoty nemovitosti na zaplacení https://cs.wikipedia.org/wiki/Da%C5%88_z_nabyt%C3%AD_nemovit%C3%BDch_v%C4%9Bc%C3%AD">daně z nabytí nemovitosti.. To vše jsou výdaje, které u nájemního bydlení není nutné řešit.
Portál https://www.pujcka.co/">pujcka.co provozuje společnost dotFOX, s. r. o. - Digital production, Viktora Huga 377/4, 150 00 Praha 5 Smíchov.