Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Sobota 28.1.2023 14:45
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Čas zpomalení české ekonomiky se blíží

Zpravodajství

Čas zpomalení české ekonomiky se blíží

23.02.2018 10:49:00 | B.I.G. EXPERT

Česká ekonomika je na prahu zpomalení. Cyklická složka oslabuje u většiny sledovaných fundamentů. Výjimku představuje napjatý trh práce, který způsobuje nerovnoměrný vývoj hospodářského cyklu napříč segmenty ekonomiky. Český hospodářský cyklus zároveň předbíhá cyklus eurozóny, a tomu odpovídá i vývoj měnové politiky.

Aktuální verze Roklen indikátoru hospodářského cyklu představuje ekonomickou situaci pohledem posledních zveřejněných dat. Naše grafická ilustrace ukazuje, že se česká ekonomika dostala na pomezí fáze expanze, kde se nachází větší počet ekonomických fundamentů, a fáze zpomalení, kam se posunul například export či podnikatelská důvěra.

BIG EXPERT - AKCIE Roklen indikátor hospodářského cyklu jednoduchou formou znázorňuje situaci české ekonomiky, zejména fázi hospodářského cyklu, ve které se nachází. Cílem je zachytit a kvantifikovat velikost odchylky od dlouhodobého trendu, který bývá interpretován jako přibližný odraz potenciálu ekonomiky. Výsledný diagram je rozdělený na čtyři kvadranty. Vertikální osa znázorňuje, zda se konkrétní ukazatel nachází nad nebo pod dlouhodobým trendem. Vodorovná osa ukazuje, zda cyklická složka daného indikátoru oproti předchozímu období roste nebo klesá. Kvadranty tedy znázorňují následující fáze hospodářského cyklu:

1. Zelená - expanze - nad dlouhodobým trendem a roste

2. Oranžová - zpomalení - nad dlouhodobým trendem a klesá

3. Červená - pokles - pod dlouhodobým trendem a klesá

4. Žlutá - oživení - pod dlouhodobým trendem a roste

Čím blíže jsou tedy ukazatele středu diagramu, tím menší je momentální cyklický výkyv ekonomiky, a tím blíže je růst roven "stabilní" situaci na úrovni dlouhodobého trendu (potenciálu). "Běžný" cyklický vývoj ekonomiky by teoreticky měl na digramu postupovat směrem proti směru hodinových ručiček. Odchylky od tohoto směru vývoje hospodářského cyklu nicméně samozřejmě v realitě nastávají.

Historické hodnoty Roklen indikátoru lze najít zde .

Jak již bylo naznačeno, aktuálně za pozornost stojí především fundamenty z trhu práce. Zatímco většina ekonomických ukazatelů se shlukuje v relativní blízkosti nuly, a jejich cyklické složky tak rostou pouze střídmým tempem, volná pracovní místa a (inverzní) nezaměstnanost se této situaci vymykají. Fundamenty z trhu práce jednoznačně zažívají větší růstovou dynamiku než zbytek fundamentů. To ukazuje na nerovnováhu v rámci hospodářského cyklu v jednotlivých segmentech ekonomiky, která v současné době vinou napjaté situace na trhu práce v ČR existuje.

Problém relativně jednoduché dekompozice, kterou Roklen indikátor představuje, je, že všechna variace je rozložena do dlouhodobého trendu nebo cykličnosti. Vzhledem k mimořádnému nedostatku zaměstnanců na českém trhu práce však pravděpodobně sledujeme i strukturální změnu, kterou nelze považovat za cykličnost. Následkem toho Roklen indikátor pravděpodobně zveličuje cyklický efekt a přisuzuje tak fundamentu vyšší pozici v grafickém zobrazení, než by měl.

Z dalších fundamentů dosahují vysoké dynamické cykličnosti i výnosy státních dluhopisů. Pozice těchto instrumentů odráží nejen současný rostoucí trend, ale i postupnou normalizaci měnové politiky, a tedy i všeobecný růst úrokových sazeb v českém prostředí. Díky dlouhodobému nízko úrokovému prostředí v české ekonomice se současný návrat k normálu jeví jako dynamická cyklická složka.

Identifikovat přesnou pozici v rámci hospodářského cyklu, či ještě lépe moment zlomu a nástup zpomalení, je složité a zpravidla se tak určuje retrospektivně. Jedním z důvodů je prodleva mezi uskutečněným ekonomickým výstupem a momentem, kdy dojde ke zveřejnění naměřených dat. Například hned čtyři ze sledovaný veličin - spotřeba, export, investice a odpracované hodiny - zachycují situaci ve třetím čtvrtletí minulého roku. Je tedy pravděpodobné, že se současný skutečný stav ekonomiky již posunul. Již na začátku března zveřejní Český statistický úřad chybějící data z posledního čtvrtletí loňského roku, budeme tak moci sledovat, kam se stav tuzemské ekonomiky posunul.

V letošním roce se pravděpodobně ještě prohloubí zdánlivá nesouměrnost hospodářského cyklu. Zatímco se zdá, že trend v míře nezaměstnanosti a počtu volných pracovních míst se jen tak neotočí a trh práce zůstane napjatý i letos, u dalších klíčových ekonomických fundamentů, jako je HDP nebo nové zakázky, předpokládáme zpomalení a oslabení cyklické složky. Navzdory slabšímu očekávání pro letošní rok zůstane domácí ekonomika nad svým dlouhodobým trendem. Shluk fundamentů se bude pohybovat výhradně v zeleném a oranžovém kvadrantu.

Cyklus tuzemské ekonomiky předbíhá ekonomiku eurozóny, a to jak z pohledu hospodářském, tak i měnověpolitickém. Dle dostupných dat se ekonomika eurozóny nachází v prvním (zeleném) kvadrantu hospodářského cyklu. Náskok české ekonomiky tak odráží i vývoj měnové politiky. Zatímco ECB stále pokračuje v nekonvenční měnové politice, ČNB přistoupila již k několika navýšením úrokových sazeb a dle prognózy bude v tomto procesu nadále pokračovat.

Michal Šoltés, Roklen24

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 2. 2018.

BIG EXPERT - AKCIE

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

Michal Chrvala

Michal Blažek - BH Securities

Marco Marinucci, Patrik Hudec - Generali Investments CEE, investiční společnost

Libor Stoklásek - GRANT CAPITAL

Michal Šoltés, Jan Berka, Radek Pavlíček - Roklen

Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Statistika se zabývá deseti z nejlikvidnějších titulů obchodovaných na BCPP. Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů uvedených v seznamu. Sloupec "Cena" uvádí pondělní kurz vybraných titulů, ze kterého při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. Sloupec "Atraktivita" uvádí vážený průměr počtu jednotlivých názorů a může nabývat hodnoty od -100 do +100. Počet názorů "Prodat", "Koupit" atd. je publikován v dalších sloupcích. Pozn.: Hodnocení mají formu nezávazných názorů, zda určitý cenný papír by bylo vhodné koupit, či prodat s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Autor: Markéta Höfferová

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

GECBA81,00+2,92
KOMB725,00+1,75
DBK290,65+1,41
CTP309,00+1,31
NLOK499,00+1,22

Zajímavé poklesy

PVT1,50-16,67
HARDW16,10-5,29
ATS749,00-4,22
EFORU135,00-1,46
PEN66,00-1,20

Kurzovní lístek

EURdolu23,825-0,02
HUFnahoru6,127+0,35
JPYdolu16,885-0,20
PLNdolu5,059-0,23
USDdolu21,929-0,28

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obr?zek

PXnahoru+0,801 331,0127.01.23
RMnahoru+0,31464,9727.01.23
DJIAnahoru+0,0833 978,0827.01.23
NASDAQnahoru+0,9511 621,7127.01.23
SP500stejne0,004 357,7322.09.21
DAXnahoru+0,1115 150,0327.01.23


Odborné články

Ekonomika ?T24.cz