Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Sobota 4.2.2023 16:39
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Americké akcie na maximu

Zpravodajství

Americké akcie na maximu

21.09.2018 10:38:00 | B.I.G. EXPERT

Od výprodejů aktiv, které se v polovině srpna přelily přes akciové trhy - a primárně hlavně rozvíjející se země v čele s Tureckem (finanční krize) a Ruskem (vlna nových sankcí ze strany USA za vměšování do prezidentských voleb a akci novičok), se nervozita do značné míry uklidnila. Eurodolar je zpět v úzkém pásmu 1,15-1,17 USD za euro, v němž osciluje už čtyři měsíce a ze kterého během eskalace již zmíněných prodejních tlaků před měsícem vybočil - byť jen na několik dní, zato však až s testem hranice 1,13. Podpořené nadočekávání silným nárůstem zisků o více než dvacet procent a velice slušným vývojem makrodat v USA se americké akcie vrátily na svá historická maxima. Měsíční data vypovídají jak o robustním růstu firemních investic, tak spotřeby domácností a implikují více než tříprocentní růst americké ekonomik, což je výrazně nad jejím potenciálem. Jednou z příčin je mimo jiné rychle se utahující trh práce, který se však překvapivě jen pomalu přetavuje do kýžených mzdových tlaků, ač je nedostatek především kvalifikovaných zaměstnanců evidentní. Každopádně tento vývoj zabraňuje zrychlení inflace a netlačí Fed do razantnějšího zvyšování úrokových sazeb - se kterým trh navíc rozhodně nepočítá.

Nicméně některé nejistoty na trhu zůstávají a stojí za pokračující podvýkonností jak evropských, tak rozvíjejících se zemí. Západoevropské široké indexy se jen velice neochotně odrazily od červnových minim a stále se od začátku roku nachází v červených číslech. Na vině jsou blízkost a obavy z negativního dopadu turecké krize na evropské exportéry a bankovní sektor. Globální MSCI Emerging Markets index navíc aktuálně trpí také prudkým slábnutím prakticky všech lokálních měn: lira, rand, rubl, juan, peso, rupie… a v dolarovém vyjádření letos ztrácí už více než 10 %. Investory udržuje v permanentní pohotovosti také prezident Donald Trump. Nová 10% cla namířená proti Číně v objemu 200 miliard dolarů už spolu s dříve zavedenými představují celou polovinu čínského exportu do Spojených států z odhadovaných více než 500 miliard USD a na konci roku budou navýšena na 25 %. Současně prezident oznámil, že v případě odvetných opatření ze strany Číny zavede další cla v objemu až 267 miliard dolarů, což prakticky dohromady pokryje veškerý export. Tak se ale zcela podle očekávání nakonec stalo. Čína totiž obratem oznámila zavedení 5-10% cel od příštího týdne zhruba ve stejném relativním rozsahu, tj. rovněž na cca polovinu exportu zboží z USA, která tak představuje 60 miliard dolarů. Kola obchodních válek, o kterých už v březnu Donald Trump prohlásil, že jsou dobré a dají se snadno vyhrát, se tak k nelibosti investorů i centrálních bank / a ke škodě spotřebitelů / pomalu roztáčí.

Evropská centrální bank si pro investory žádné překvapení nepřipravila. Nadále počítá s ukončením kvantitativního uvolňování v prosinci, v důsledku čehož přistoupila k dalšímu snížení programu nákupů - od října na polovinu z aktuálních 30 miliard EUR měsíčně. První zvýšení sazeb očekáváme ve druhé polovině příštího roku.

Kdo však byl donucen zahýbat se sazbami směrem nahoru, byly některé rozvíjející se země: Rusko a především Turecko. V případě Ruska pokračuje odklon investorů a odtok kapitálu. A to navzdory jinak extrémně nízkým valuacím ruských aktiv / ruské akcie patřily i v rámci Emerging Markets vždy mezi ty, které se obchodovaly s diskontem. Současné úrovně však už lze označit s klidným svědomím za extrémní. Vždy je však nějaké "ale". Za silným propadem vybraných titulů v čele s ruskými bankami stojí nejen první kolo sankcí za kauzu novičok (i když nutno podotknout zatím mírnější), ale hlavně očekávaná nová opatření za vměšování do prezidentských voleb a jejich stále nejasný rozsah i dopad na postižené subjekty. Mezitím však prezident USA stihl podepsat exekutivní příkaz, který dovoluje ve spojitosti s volbami postihnout i další země, osoby či firmy, které narušují americký politický systém.

Nepříznivá makroekonomická situace v Turecku v kombinaci s nedostatečnou reakční schopností tamní centrální banky a zavedení dalších cel ze strany USA v srpnu dotlačily rizikovou prémii na dlouho nevídané úrovně a tureckou liru do volného pádu. Po 30% pádu vůči dolaru od začátku roku přišel další téměř 20% propad během jediného dne v polovině srpna a investoři v panice vyprodávali vše, co mělo jakoukoli spojitost s Tureckem. Nejvíce pochopitelně trpěl především finanční sektor. Turecká centrální banka má mimořádně nezáviděníhodnou pozici. Prezident Erdogan důrazně tlačí na nižší sazby a zcela zpochybňuje nezávislost banky v očích investorů / vysoké sazby totiž označuje za původce inflace. Minulý týden se centrální banka nakonec odhodlala k razantnímu zvýšení o 6,25 % na 24,0 %, což bylo více, než trh očekával. Lira okamžitě zpevnila, nicméně následná ostrá kritika, která se na centrální bankéře snesla od prezidenta Erdogana, veškerý pozitivní efekt na měnový kurz zase postupně odmazala. Měnová krize v Turecku však měla ještě jeden viditelný dopad, a to na cenu zlata. Tento drahý kov totiž v uplynulých týdnech vůbec nedostál svého statusu bezpečného přístavu a postupně se v průběhu letošního roku sesunul z dubnových 1350 USD za trojskou unci až 1160 dolarům. A to shodně v den, kdy vyeskalovala turecká krize. Data ukazují, že objem tureckých zlatých rezerv v posledních měsících poklesl o zhruba pětinu a k nejsilnějším výprodejům došlo právě v polovině srpna.

Patrik Hudec, Generali Investments CEE, investiční společnost

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 9. 2018.

BIG EXPERT - AKCIE

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

Michal Blažek - BH Securities

Jakub Švábenský, Tomáš Menčík, Jiří Šimara - CYRRUS

Marco Marinucci, Patrik Hudec - Generali Investments CEE, investiční společnost

Libor Stoklásek - GRANT CAPITAL

Jiří Zendulka - Kurzy.cz

Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Jaroslav Brychta - X-Trade Brokers

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Autor: Markéta Höfferová

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

CTP342,00+4,27
HARDW16,90+3,68
MOL165,00+3,13
TOMA1 350,00+2,27
GECBA82,70+1,72

Zajímavé poklesy

PRAPM161,00-12,97
OMV1 040,00-4,28
RBI362,70-2,76
SHELL640,80-2,48
VOW33 088,50-1,92

Kurzovní lístek

EURnahoru23,725+0,35
HUFnahoru6,137+0,21
JPYdolu16,894-0,21
PLNnahoru5,057+0,17
USDdolu21,694-0,17

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obr?zek

PXnahoru+0,231 355,1003.02.23
RMdolu-0,59469,7303.02.23
DJIAdolu-0,3833 926,0103.02.23
NASDAQdolu-1,5912 006,9503.02.23
SP500stejne0,004 357,7322.09.21
DAXdolu-0,2115 476,4303.02.23


Odborné články

Ekonomika ?T24.cz