Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pondělí 18.10.2021 7:29
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»Zraky investorů upřené na Jackson Hole!

Zpravodajství

Zraky investorů upřené na Jackson Hole!

27.08.2021 08:58:00 | B.I.G. EXPERT

BIG EXPERT - ZAHRANIČNÍ TRHY

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 8. 2021.

BIG Expert

NÁZOR EXPERTA: Libor Stoklásek, Imperial Finance

Tématem číslo jedna na akciových trzích se v novém týdnu jednoznačně stává každoroční sympozium centrálních bankéřů v Jackson Hole ve státě Wyoming. Ačkoliv letos proběhne tato bankovní konference online, investoři směle doufají, že zástupci Federálního rezervního systému naznačí, kdy banka odstartuje proces utlumování expanzivních měnových stimulů, které táhnou akciové trhy stále k vyšším historickým úrovním. Sympózium bude probíhat od čtvrtka do soboty, ale hlavní událostí by již tradičně měl být hlavní projev předsedy Jerome Powella, který je naplánován na páteční čtrnáctou hodinu našeho času.

Někteří z nejmocnějších centrálních bankéřů světa se virtuálně schází na každoročním setkání, které se tradičně koná v Jackson Hole ve státě Wyoming. Zraky investorů budou upřeny zejména na páteční vystoupení předsedy Federálního rezervního systému Jeromeho Powella. Investorské publikum zajímá, jak se tvůrci měnové politiky ve Spojených státech připravují na ukončení masivního programu nákupu aktiv zavedeného během propuknutí koronavirové pandemie. Americká centrální banka se již měsíce potýká s protichůdnými ekonomickými údaji - a to s rostoucí inflací, ale zpomalujícím růstem počtu pracovních míst, což spolu s aktuální hrozbou, kterou představuje vysoce nakažlivá delta varianta Covid-19, klade nezáviděníhodný tlak na představitele Fedu. Otázka, kdy začít utahovat extrémně uvolněnou měnovou politiku, jenž byla implementována v březnu 2020, se omílá na každém zasedání Federálního výboru pro volný trh. Problém je navíc komplikován ostrou rozdílností názorů mezi členy výboru. Zápis z červencového zasedání ukázal, že zatímco "většina" úředníků je připravena snížit 120 mld. objem měsíčních nákupů aktiv do konce letošního roku, jiní si myslí, že nejlepší cestou by bylo počkat až do roku 2022.

Očekává se, že Federální rezervní systém postupně poodhalí své plány na utažení expanzivní měnové politiky, což by byl první krok na cestě k případnému zvýšení úrokových sazeb. Nicméně vyhlídka na přístup k restriktivní monetární politice v podobě omezení stimulů v době, kdy vzestup vysoce nakažlivé nové varianty koronaviru delta zatemňuje vyhlídky na další hospodářské oživení, v minulém týdnu trhy znatelně vyděsila. Ačkoli Powell může ve svém projevu tuto problematiku osvětlit, velké investiční domy z Wall Street jsou si stále mnohem méně jisté, že tak učiní a Fed dupne na brzdu.

Pravděpodobnost, že se dozvíme přesné načasování ústupu od stimulační politiky už tento týden, je spíše mizivá. Už jsou to roky, co Alan Greenspan a Ben Bernanke využili záminku konference v Jackson Hole k zásadním politickým prohlášením, která měla sílu pohnout globálními finančními trhy.

Minulý měsíc americká centrální banka udržela referenční úrokovou sazbu v rozmezí od 0 do 0,25 %, kde stojí od měsíce března 2020, kdy si koronavirus vynutil bezprecedentní zastavení ekonomiky. Banka se rovněž zavázala, že bude každý měsíc udržovat stanovený objem kvantitativního uvolňování. Ve svém následném prohlášení činitelé uvedli, že ekonomika dosáhla "pokroku" směrem ke svým cílům v oblasti zaměstnanosti a inflace, ten však není natolik výživný, aby centrální banka zahájila přechod k útlumu měnové expanze. Powell ale připustil, že se blíží doba, kdy by měl Fed začít uvažovat o snižování QE a zopakoval, že vyšší inflace je i nadále dočasný fenomén a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla začít zvyšovat inflační očekávání.

Očekáváme, že zářijová schůzka FOMC bude stěžejní událostí, kde Powell velmi zřetelně stanoví harmonogram utahování měnových stimulů centrální banky. V případě nezhoršení pandemické situace se jako možné termíny pro snížení objemů měsíčních nákupů jeví listopad nebo začátek měsíce prosince. Pro letošní rok jsou naplánována další tři zasedání americké centrální banky a to: 22. září, 3. listopadu a 15. prosince.

Podle posledních zpráv, některé centrální banky získávají náskok před americkým Fedem, když z Asie přichází informace, že Korejská centrální banka (BOK) zvýšila úrokovou sazbu na svém měnově politickém zasedání. Banka zvyšuje základní úrokovou sazbu z rekordního minima 0,5 na 0,75 %. Jižní Korea se tak defacto stala první velkou asijskou ekonomikou, která po příchodu koronavirové pandemie přistoupila ke zvýšení úroků. Tímto krokem se BOK snaží zmírnit růst zadlužení domácností a akcelerující růst cen nemovitostí. Načasování dalších restriktivních kroků bude záviset na vývoji pandemie mutace delta a vývoji měnové politiky ve Spojených státech. Čtvrtá největší ekonomika Asie přistoupila ke zvýšení sazeb poprvé za téměř tři roky a potvrdila odhady, že pro letošní rok počítá s nárůstem HDP o 4 %.

Bankovky

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

Jan Němeček - BH Securities

Petr Pelc - CYRRUS

Marco Marinucci - Generali Investments CEE, investiční společnost

Libor Stoklásek - Imperial Finance

Jiří Zendulka - Kurzy.cz

Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Autor: Markéta Höfferová

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

CTP506,00+11,45
VOE825,40+5,82
DBK289,85+3,52
VIG674,50+3,45
PKN500,20+3,05

Zajímavé poklesy

PVT2,30-4,17
EMAN90,00-2,70
CZGCE530,00-1,85
EFORU115,00-1,71
ULVR1 160,00-0,85

Kurzovní lístek

EURdolu25,405-0,07
HUFnahoru7,062+0,11
JPYnahoru19,153+0,66
PLNdolu5,566-0,19
USDdolu21,896-0,06

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obr?zek

PXdolu-0,041 361,7815.10.21
RMdolu-0,02648,5915.10.21
DJIAnahoru+1,0935 294,7615.10.21
NASDAQnahoru+0,5014 897,3415.10.21
SP500stejne0,004 357,7322.09.21
DAXnahoru+0,8115 587,3615.10.21


Odborné články

Ekonomika ?T24.cz