Druhý investiční přístup: Výhodné nákupy
21.12.2007 00:00:00
|
Výhodný nákup definujeme jako pořízení akcie, která se na základě pečlivou analýzou zjištěných skutečností jeví jako mnohem hodnotnější, než za jakou cenu se na trhu prodává. Hovoříme zde o akciích, ale výhodný nákup mohou představovat i obligace nebo prioritní akcie prodávané pod nominální hodnotou. Zkusme být co nejkonkrétnější a řekněme si, že aby bylo možno považovat nákup akcie (obligace nebo prioritní akcie) za skutečně „výhodný nákup“, musí být její hodnota o 50 % vyšší, než kolik za ni zaplatíme.
Které skutečnosti nám mohou zaručit správnost našeho závěru, že tak velký rozdíl
skutečně existuje? Jak vůbec výhodné koupě vznikají a jak z nich může investor získat?
Existují dvě kritéria, s jejichž pomocí identi.kujeme výhodný nákup běžné akcie. Prvním z nich je ocenění. To spočívá převážně v odhadu budoucích zisků a jejich následným vynásobením vhodným multiplikátorem. Je-li takto získaný odhad skutečné hodnoty podstatně vyšší než cena akcie – a pakliže má investor plnou důvěru v metodu ocenění – může označit takovou akcii štítkem „výhodný nákup“.
Druhým kritériem je hodnota podniku pro soukromého vlastníka. Ta je rovněž velice často stanovována na základě očekávaných budoucích zisků – což znamená, že tento způsob může generovat stejné výsledky jako předcházející ocenění. Avšak v případě druhého kritéria se věnuje více pozornosti hodnotě majetku, se zvláštním důrazem na oběžná aktiva, resp. pracovní kapitál.
Je-li akciový trh jako celek na nízkých úrovních, kvali.kuje se podle výše uvedených kritérií do skupiny „výhodných nákupů“ celá řada akciových titulů. (Typickým příkladem byly akcie společnosti General Motors, jež se v roce 1941 prodávaly za cenu téměř 30 dolarů, přičemž v roce 1971 to bylo pouhých 5 dolarů. Zisk společnosti činil v tomto období 4 dolary na akcii a akcie vyplácely dividendu 3 dolarů a 50 centů.) I když mohou být současné zisky a bezprostřední vyhlídky mizerné, chladnokrevné zhodnocení průměrných budoucích podmínek může odhalit hodnoty, jež jsou vysoko nad úrovní stávajících akciových kurzů. To znamená, že nejenom zkušenosti, ale také věrohodné metody analýzy hodnoty potvrzují skutečnost, že odvaha se v dobách deprimovaného trhu vyplácí.
Tytéž rozmary akciového trhu, které pravidelně přinášejí příležitosti výhodných nákupů na trhu obecně, způsobují výskyt individuálních výhodných příležitostí při téměř všech úrovních tržních cen. Trh sám o sobě dělá velice rád z komárů velbloudy a běžnou nestabilitu nebo problémové události, jimž je podnik vystaven, proměňuje v nepřekonatelné překážky.
Jedním z největších „velbloudů“, které trh v poslední době z komárů udělal, byly následující případy: v květnu 1998 oznámila společnost Pfizer společně s Americkým úřadem pro správu potravin a léků (U.S. Food and Drug Administration), že šest lidí, kteří si vzali moderní lék proti impotenci Viagra, zemřelo při souloži. Akcie společnosti Pfizer po této zprávě okamžitě „zvadly“, během jediného dne těžkého obchodování ztratily 3,4 %. Avšak poté, co lékařské výzkumy ukázaly, že tato úmrtí nelze spojovat s uvedeným lékem, a není tedy potřeba se ničeho obávat, se akcie společnosti P.zer dostaly opět nahoru, během následujících dvou let se jejich hodnota zvýšila téměř o třetinu. Na konci roku 1997 se hodnota akcií společnosti Warner-Lammbert během jediného dne propadla o 19 % poté, co bylo oznámeno, že v Anglii byl dočasně zastaven prodej jejich nového léku na diabetes; o šest měsíců později vzrostla hodnota akcií na dvojnásobek. Koncem roku 2002 ztratily akcie společnosti Carnival, která provozuje výletní jachty, přibližně 10 % hodnoty jen díky zprávě, že se na lodích ostatních provozovatelů vyskytly průjmy a zvracení.
Dokonce i pouhý nedostatek zájmu nebo nadšení má tu moc dohnat cenový pokles do absurdních úrovní. Existují tedy očividně dvě hlavní příčiny podhodnocení akcie:
(1) současné neuspokojivé výsledky a
(2) dlouhotrvající nezájem nebo nedostatečná popularita.
Avšak ani jednu z těchto příčin nelze samu o sobě považovat za spolehlivé vodítko pro úspěšný nákup běžných akcií. Jak si můžeme být jisti, že současné neuspokojivé výsledky mají skutečně pouze dočasný charakter? Samozřejmě že existuje celá řada skvělých případů, kdy tomu tak bylo. Například akcie ocelářských společností byly známé tím, že procházely relativně pravidelnými cykly, což bystrému investorovi umožňovalo je se zajímavým ziskem v době jejich rozmachu prodat. Ukázkový příklad je uveden v tabulce 7-3 na údajích o společnosti Chrysler.
Autor: Benjamin Graham
Poslední zprávy
- Nvidia opět kraluje trhu
27.06. 12:35 B.I.G. - Geopolitika: klid před bouří, nebo klid s rozmyslem?
20.06. 10:42 B.I.G. - Musk a Trump ubírají plyn, trhy naopak zrychlují
13.06. 10:37 B.I.G. - Wall Street zpět u maxim, výhledy přitom optimismem nehýří
09.06. 09:02 B.I.G. - Opatrně se sázkami na dluhopisy...
23.05. 10:32 B.I.G.