Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Sobota 27.11.2021 4:03
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»BIG EXPERT: Jak špatné to je? Může být ještě hůř?

Zpravodajství

BIG EXPERT: Jak špatné to je? Může být ještě hůř?

19.02.2009 12:02:00 |

BIG EXPERT - AKCIE

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 16. 2. 2009.

BIG EXPERT - AKCIE

NÁZOR EXPERTA: Jan Procházka, CYRRUS

Jak špatné to je a může to být ještě horší? To jsou hlavní otázky posledních dnů. Vývoj na středoevropských trzích je opravdovou dekadencí, znechucenost aktuálním vývojem je vidět na každém kroku. Každopádně stále existuje skupina dravců, kteří si nynější vývoj nemohou vynachválit.

Začínající celoroční výsledková sezóna v Praze by s největší pravděpodobností neměla přinést zklamání investorům, čísla skvělého roku 2008 spíše zahřejí na srdci. Stěžejní ovšem budou výhledy firem a těm se do přehnaného optimismu v tomto období příliš nebude chtít.

Data oznámení výsledků společností, jejichž akcie jsou obchodovány v segmentu SPAD

V případě ekonomiky ještě světlo na konci tunelu vidět není a český kapitálový trh by se dal graficky zobrazil jako fronta nákladních automobilů čekajících na odvoz peněz do zahraničí a to je velkou přítěží. Poté vybírat mezi obchodovanými tituly, které nemají v záloze nějakou "jobovku" není lehké - minimálně u Telefónicy a ČEZu to však nebude tak horké. Komerční banka sice ještě nepadla na úplné dno jako Erste bank a lákavý je i dividendový výnos vyšší než 10 %, ale sázka na bankovnictví stále zavání morálním hazardem. Vybírat v únoru růstové tituly je dnes opravdu těžší, než předpovídat počasí. Kalamitu jako v Liberci však na burze v Praze zatím nevyhlašujeme.

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

* Tomáš Matuška - BH Securities

* Jan Procházka - CYRRUS

* Patrik Hudec - ČP INVEST investiční společnost

* Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín

* Michal Znojil - J&T BANKA

* Roman Skalický - LUTHERUS

* Dušan Jalový - UniCredit Bank Czech Republic

Statistika se každý týden zabývá deseti tituly náhodně vybranými z nejlikvidnějších titulů obchodovaných na BCPP. Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů uvedených v seznamu. Sloupec "Cena" uvádí pondělní kurz vybraných titulů, ze kterého při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti.

Sloupec "Atraktivita" uvádí vážený průměr počtu jednotlivých názorů a může nabývat hodnoty od -100 do +100. Počet názorů "Prodat", "Koupit" atd. je publikován v dalších sloupcích.

Pozn.: Hodnocení mají formu nezávazných názorů, zda určitý cenný papír by bylo vhodné koupit, či prodat s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

BIG EXPERT - ZAHRANIČNÍ TRHY

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 16. 2. 2009.

Týden: 16. 2. 2009

BIG EXPERT - ZAHRANIČNÍ TRHY

Odhady v tomto týdnu provedli:

* Antonín Žmuran - BH Securities

* Ondřej Moravanský - CYRRUS

* Patrik Hudec - ČP INVEST investiční společnost

* Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín

* Aleš Vávra - J&T BANKA

* Petr Hlaváč - X-Trade Brokers

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů jednotlivých uvedených v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti.

"Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

BIG EXPERT - MĚNY, ÚROKOVÉ MÍRY: Snižování sazeb je mimo debatu

Názory expertů na budoucí vývoj úrokových sazeb a kurzu dolaru a eura v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 16. 2. 2009.

Týden: 16. 2. 2009

BIG EXPERT - AKCIE

NÁZOR EXPERTA: Martin Pecka, ČP INVEST investiční společnost

Během uplynulého týdne byla v centru dění střední Evropa. Pod prodejním tlakem byly měny, dluhopisy i akcie těchto zemí.

Koruna se během úterý přiblížila na dostřel 30 korun za euro, když se obchodovala za 29,60 CZK/EUR. Po verbální intervenci česká měna včera přerušila svůj oslabující trend a částečně zkorigovala předchozí ztráty. Trhy tak reagovaly na slova viceguvernéra M. Singera, který řekl, že "snižování úrokových sazeb je za současných úrovní kurzu úplně mimo debatu. Otázka je zvýšit a o kolik."

Zmiňovaný komentář a růst rizikové prémie tak stály za růstem výnosů po celé délce výnosové křivky na dluhopisovém trhu. Pohyb krátkého konce však byl razantnější a tak došlo k tomu, že celkově se sklon české výnosové křivky snížil. Výraznou katarzí prošly během tohoto období i akciové indexy Prahy, Varšavy a Budapešti. Obavy investorů a tzv."stop-loss pokyny" poslaly index pražské burzy až na úroveň roku 2003. Hledání pomyslného dna tak stále nemá konec.

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

* Martin Pecka, Daniel Kukačka - ČP INVEST investiční společnost

* Jan Bureš - Poštovní spořitelna, ČSOB

* Petr Hlaváč - X-Trade Brokers

Sloupec "Aktuální hodnota" jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných ukazatelů k datu počátku týdne, ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. V dalších sloupcích tabulky jsou uvedeny souhrnné výsledky odhadů jednotlivých expertů uvedených v seznamu, kde "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (koruna posílí), resp. poklesne (koruna oslabí atd.).

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Autor: Markéta Höfferová, B.I.G. Expert

Poslední zprávy

Právě diskutujete

Škola investování


Zajímavé vzestupy

CTP499,00+2,89
GECBA95,75+0,90
TELEC261,00+0,77
EOAN281,35+0,48
DETEL424,45+0,37

Zajímavé poklesy

SKAB531,60-6,74
FIXZO334,00-6,18
MOL168,40-5,18
RDSA476,00-3,86
VOW34 315,00-3,38

Kurzovní lístek

EURdolu25,665-0,74
HUFdolu6,965-0,23
JPYdolu19,924-1,20
PLNnahoru5,442+0,31
USDdolu22,733-0,14

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obr?zek

PXdolu-1,671 351,8426.11.21
RMdolu-3,09631,3026.11.21
DJIAdolu-2,5334 899,3426.11.21
NASDAQdolu-2,2315 491,6626.11.21
SP500stejne0,004 357,7322.09.21
DAXdolu-4,1515 257,0426.11.21


Odborné články

Ekonomika ?T24.cz