Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Sobota 28.11.2020 20:42
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»BIG EXPERT: Výsledky na burzu oživení nepřinesly

Zpravodajství

BIG EXPERT: Výsledky na burzu oživení nepřinesly

04.03.2010 16:12:00 | B.I.G. EXPERT

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 1. 3. 2010.

BIG EXPERT - AKCIE

BIG EXPERT - AKCIE

NÁZOR EXPERTA: Patrik Hudec, Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST

Na pražské burze i nadále převládá spíše ospalá nálada a nízké objemy obchodů. Ačkoli byl minulý týden opravdu bohatý na korporátní zprávy v podobě hospodářských výsledků, žádných výrazných cenových změn jsme se přesto nedočkali. Rovněž ani makrodata za ČR nedodala investorům žádný kurzotvorný impulz. Index PX tak zůstal takřka beze změny a ani žádný z titulů obchodovaných ve SPADu nepředvedl větší pohyb ani v jednom směru a ve výsledku spíše oscilovaly okolo nuly.

Přestože výsledky NWR překonaly odhady analytiků na úrovni zisku i tržeb, akcionáři již toto do značné míry očekávali a v ceně zohlednili. Jejich očekávání jsou přitom vysoká - v projekcích se pozornost upírá především na polský důl Debiensko. Značná část případné přidané hodnoty v případě pozitivního vývoje je tak již žel vyčerpána. Obdobně, i když na druhou stranu, reportoval Unipetrol čísla, která zaostala za očekáváním, na cenu samotnou však byl dopad opět minimální. Firma skončila ve ztrátě a o téměř třetinu jí poklesly tržby.

Výsledky Telefónicy O2 byly v souladu s konsenzem, negativně však překvapil opatrný výhled a ohlášení snížení dividendy z loňských 50 Kč až na 40 Kč, což bylo i pod odhady trhu. To bude tomuto titulu bránit v další cestě vzhůru. ČEZ, ač lepší v tržbách, svým čistým (a opět rekordním) ziskem nedosáhl na tržní očekávání. Přesto čísla vcelku hodnotím pozitivně a především ve srovnání s evropskými konkurenty nevychází český energetický gigant nikterak draze a je zde stále prostor pro další růst. Potenciál při vyšším riziku (a volatilitě) rovněž spatřuji u akcií rakouské Erste Bank, která je však více než ostatní tituly citlivá na případnou nervozitu zahraničních investorů ohledně vývoje situace v předluženého Řecku.

Speciál k výsledkům zde.

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

* Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín

* Patrik Hudec - Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST

* Karel Kabelka, Miroslav Hlavoň - GRANT CAPITAL

* Přemysl Nevlud - LUTHERUS

* Dušan Jalový - UniCredit Bank Czech Republic

Statistika se zabývá deseti z nejlikvidnějších titulů obchodovaných na BCPP. Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů uvedených v seznamu. Sloupec "Cena" uvádí pondělní kurz vybraných titulů, ze kterého při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. Sloupec "Atraktivita" uvádí vážený průměr počtu jednotlivých názorů a může nabývat hodnoty od -100 do +100. Počet názorů "Prodat", "Koupit" atd. je publikován v dalších sloupcích.

Pozn.: Hodnocení mají formu nezávazných názorů, zda určitý cenný papír by bylo vhodné koupit, či prodat s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Jak si ekonomiky povedou letos, bez podpůrných opatření?

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 1. 3. 2010.

BIG EXPERT - ZAHRANIČNÍ TRHY

Týden: 1. 3. 2010

BIG EXPERT - ZAHRANIČNÍ TRHY

NÁZOR EXPERTA: Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

Velmi těžkým obdobím si v minulých týdnech prošly obě hlavní evropské měny euro a libra. Od konce minulého roku již zeslábly na páru s americkým dolarem o necelých 10 % a jen málo zatím nasvědčuje tomu, že bychom se měli brzy dočkat změny v tomto trendu. Důvodů ke hromadnému úprku investorů od eura i libry bylo hned několik. Předně to však byly zejména obavy obchodníků, že by po slabém růstu z druhé poloviny roku 2009, mohly eurozóna s Británií začít opět zpomalovat. Čerstvý vítr do plachet těmto obavám přivála zejména nepřesvědčivá ekonomická data, která v minulých týdnech přicházela jako na běžícím páse. I díky nim se nad trhy vznášela vtíravá otázka. Je-li růst obou ekonomik tak slabý i navzdory enormní snaze ze strany vlád a centrálních bank, jak si tyto ekonomiky povedou v nadcházejícím roce, kdy začnou vlády s centrálními bankami svá podpůrná opatření odstraňovat?

Obavy ze slábnoucího oživení se v minulých dnech nejvíce projevily na britské libře. Zatímco euro má své Řecko, díky kterému se pod prodejním tlakem nachází již delší dobu, problémy, se kterými se potýká libra, vyplynuly na povrch až v druhé polovině února. Tehdy dala Bank of England poprvé najevo, že něco není v pořádku, když jako jediná z hlavních centrálních bank na svém inflačním reportu snížila výhled pro růst HDP jak do roku 2010, tak do roku 2011. Její guvernér Mervyn King navíc nevyloučil, že by banka mohla začít opět stupňovat svou monetární expanzi, k čemuž může využít kvantitativního uvolňování. Aby toho nebylo málo, výsledky předvolebních průzkumů ukázaly, že se náskok britských Konzervativců před Labour Party výrazně ztenčil, což může ohrožovat realizaci tolik očekávaného snížení bobtnajících deficitů, se kterým trh po letošních volbách již delší dobu počítá. Jen od poloviny února proto libra k dolaru ztratila 6 % a propadla se až na své devítiměsíční minimum.

Takové prostředí hraje do karet zejména bezpečným přístavům, jakými je dolar a japonský jen. Pokud se situace na trzích v nejbližší době opět rapidně nezmění k lepšímu, a důvodů k tomuto optimistickému scénáři mnoho neexistuje, nervózní klima na trzích nemusí být jen krátkodobou epizodou. V tomto případě by pak negativní sentiment vůči oběma evropským měnám mohl převládat i nadále.

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

* Ondřej Moravanský - CYRRUS

* Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín

* Patrik Hudec - Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST

* Karel Kabelka, Miroslav Hlavoň - GRANT CAPITAL

* Aleš Vávra - J&T BANK

* Roman Skalický - LUTHERUS

* Jaroslav Brychta - X-Trade Brokers

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Autor: Markéta Höfferová

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

VOE713,80+47,30
FACC236,40+7,45
MOL160,00+5,96
OMV797,00+3,70
TABAK14 820,00+1,93

Zajímavé poklesy

PEN85,00-2,30
STOCK67,20-1,18
VIG509,00-1,17
AVAST144,95-0,92
PEGAS774,00-0,51

Kurzovní lístek

EURdolu26,220-0,32
HUFdolu7,236-0,01
JPYdolu21,105-0,17
PLNnahoru5,838+0,03
USDdolu21,993-0,14

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXnahoru+0,33968,3227.11.20
RMnahoru+1,07572,7127.11.20
DJIAnahoru+0,1329 910,3727.11.20
NASDAQnahoru+0,9212 205,8527.11.20
SP500nahoru+0,243 638,3527.11.20
DAXnahoru+0,3713 335,6827.11.20


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz