Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 2.12.2020 16:52
Akcie.cz»Zpravodajství»Odborné články»BIG EXPERT: Zvyšování sazeb se čeká na přelomu 1./2.Q 2011

Zpravodajství

BIG EXPERT: Zvyšování sazeb se čeká na přelomu 1./2.Q 2011

05.08.2010 16:45:00 | B.I.G. EXPERT

BIG EXPERT - AKCIE

Uplynulý týden byl ve znamení pokračujícího poklesu rizikové averze napříč jednotlivými sektory a regiony. Za zlepšujícím se sentimentem stojí mimo jiné překvapivě vysoké zisky evropských bank, což kontextu s úspěšnými stress testy z předminulého týdne přináší klid do tohoto dluhovou krizí nejvíce zasaženého sektoru.

Kromě vnějších faktorů byl domácí dluhopisový trh pod vlivem včerejší aukce krátkého tříletého dluhopisu. O české dluhopisy je v posledních týdnech velký zájem a tak se tato aukce těšila velkému zájmu investorů, o čemž svědčí vysoká poptávka (aukce byla téměř třikrát přeupsána). Průměrný výnos se tak oproti předešlé aukci stejného dluhopisu mírně snížil, na což reagovala dluhopisová křivka mírným poklesem na krátkém konci.

Dnes zasedala Česká národní banka, a ačkoliv se nečekala změna úrokových sazeb, na trhu byla patrná, vzhledem k silné koruně, mírná nervozita. Zasedání nakonec nepřineslo žádné změny a dvou týdenní reposazba, tak zůstala i nadále na své historicky nejnižší úrovni na 0,75%. Vzhledem ke slabosti ekonomického oživení, nejistotám vyvolaným dluhovou krizí v Evropě a silné koruně zůstávají inflační tlaky minimální. Začátek cyklu zvyšování sazeb je tak trhem očekáván až na přelomu prvního a druhého čtvrtletí 2011.

Relativně klidný týden prožila česká koruna, která po výrazném posilování v uplynulých týdnech přestala zpevňovat, nicméně své zisky udržela a vzhledem k tomu, že úrokové sazby zůstaly nezměněny, je pravděpodobné, že se i nadále bude obchodovat pod úrovní 25 CZK/EUR.

Martin Pecka, Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 8. 2010.

Vývoj akcií

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

* Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín

* Patrik Hudec - Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST

* Karel Kabelka, Miroslav Hlavoň - GRANT CAPITAL

* Přemysl Nevlud - LUTHERUS

* Dušan Jalový - UniCredit Bank Czech Republic

Statistika se zabývá deseti z nejlikvidnějších titulů obchodovaných na BCPP. Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů uvedených v seznamu. Sloupec "Cena" uvádí pondělní kurz vybraných titulů, ze kterého při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. Sloupec "Atraktivita" uvádí vážený průměr počtu jednotlivých názorů a může nabývat hodnoty od -100 do +100. Počet názorů "Prodat", "Koupit" atd. je publikován v dalších sloupcích.

Pozn.: Hodnocení mají formu nezávazných názorů, zda určitý cenný papír by bylo vhodné koupit, či prodat s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

BIG EXPERT - MĚNY, ÚROKOVÉ MÍRY

Názory expertů na budoucí vývoj úrokových sazeb a kurzu dolaru a eura v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 8. 2010.

Týden: 2. 8. 2010

Vývoj měn

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

* Martin Pecka, Daniel Kukačka - Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST

* Jaroslav Brychta - X-Trade Brokers

Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu jednotlivých ukazatelů k počátku týdne, ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. V dalších sloupcích jsou uvedeny souhrnné výsledky odhadů jednotlivých expertů uvedených v seznamu, kde "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (koruna posílí), resp. poklesne (koruna oslabí).

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

BIG EXPERT - ZAHRANIČNÍ TRHY

Americká výsledková sezóna je nyní prakticky u konce a dopadla v souladu s očekáváními. V současné době již byly zveřejněny hospodářské výsledky více než 300 firem a u tří ze čtyř přitom výsledky pozitivně překvapily. V průměru výsledky předčily očekávání o 10,29 %, takže výsledná zveřejněná čísla mají vliv, jaký by také mít měla: vnesla do akciových trhů momentum. Očekáváme, že u evropských akciových trhů, které zahájily svoji výsledkovou sezónu v tomto týdnu, bude vývoj podobný.

Jsou tu ale také varovné signály, které by u investorů měly vést ke zvýšeným obavám. Akciový trh během posledních 10 měsíců revidoval výsledky směrem nahoru - to znamená, že průměrný účastník trhu očekával, že výsledky porostou. Jak ale víme, růst hospodářských výsledků může vycházet ze dvou zdrojů: 1) z vyšších tržeb a/nebo 2) lepší ziskové marže. Pokud se budeme snažit odhadnout budoucí nárůst tržeb, tak jak jej implikuje trh, zjistíme, že trh předpokládá, že v následujících čtvrtletích můžeme u tržeb očekávat spíše pokles. Ziskové marže jsou nyní v rámci cyklu hospodářských výsledků nad svým dlouhodobým průměrem a jen obtížně by se nám obhajovalo tvrzení, že ještě existuje výrazný potenciál pro jejich další zvyšování.

Z výše zmíněného by tedy logicky mělo vyplývat, že bychom do budoucna měli očekávat slabší výsledky, což by mělo akciové trhy táhnout dolů - pokud ne nutně v krátkodobém výhledu, tak přinejmenším se vstupem do výsledkové sezóny za 3. čtvrtletí. A taková je přesně naše předpověď.

Christian Blaabjerg, Chief strategist, Saxo Bank

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 8. 2010.

Týden: 2. 8. 2010

Vývoj zahraničních akcií

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

* Ondřej Moravanský - CYRRUS

* Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek - FINANCE Zlín

* Patrik Hudec - Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST

* Karel Kabelka, Miroslav Hlavoň - GRANT CAPITAL

* Roman Skalický - LUTHERUS

* Jaroslav Brychta - X-Trade Brokers

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů v seznamu. Sloupec "Aktuální hodnota" uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. "Medián" je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a "Interval odhadů" uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce "Růst/Pokles" udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Autor: Markéta Höfferová

Poslední zprávy

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

PKN337,10+2,15
BABKOFOL236,00+1,29
TABAK14 560,00+1,25
GECBA66,40+1,07
STOCK70,30+1,01

Zajímavé poklesy

DBK204,00-17,07
PVT0,65-13,33
JUVE21,00-8,70
MOL149,00-6,88
PEN82,00-4,09

Kurzovní lístek

EURdolu26,410-0,64
HUFdolu7,388-0,57
JPYnahoru20,930+0,34
PLNdolu5,904-0,75
USDnahoru21,887+0,15

demo-e-broker

Indexy

Pro úplné zobrazení je nutné mít nainstalován Flash Player, dostupný např. zde.

Flash | Obrázek

PXdolu-0,26961,7016:15:30
RMnahoru+0,08570,6416:46:55
DJIAdolu-0,1029 793,7816:30:31
NASDAQdolu-0,3512 311,8416:30:45
SP500dolu-0,123 658,0416:30:28
DAXdolu-0,5713 305,9116:30:31


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz