Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Středa 24.7.2024 23:46
Akcie.cz»Rádce investora»Základy investování»Než začnete investovat do akcií

Rádce investora

Než začnete investovat do akcií

Proč investovat do akcií

Investování do akcií je určeno především pro investory připravené nést zodpovědnost za zhodnocování svých peněz. Investor se sám rozhoduje, do kterých akcií a kdy investovat. Investice do akcií jsou spojeny s možností vysokého výnosu a vysokou likviditou, ale i s vyšší mírou rizika.

Klady:

  • Perspektiva vysokého výnosu.
  • Vysoká likvidita.
  • Nízké poplatky.
  • Možnost samostatného řízení portfolia (i on-line).
Klienti obchodníků s cennými papíry jsou ze zákona pojištěni proti úpadku obchodníka do výše náhrady 20.000 EUR Garančním fondem obchodníků s cennými papíry.

Průvodce světem cenných papírů

Rozhodne-li se „běžný člověk“ investovat na kapitálových trzích, měl by si nejprve několik věcí ujasnit.

1) Ujasnit si způsob investování

Aktivním obchodováním se rozumí investování s časovým horizontem hodin, dnů, případně několika týdnů. Výnosnost se při tomto způsobu obchodování pohybuje v řádech až desítek procent měsíčně. Nutné je však zmínit také vysoké riziko a velmi vysoké časové nároky na tuto činnost. V podstatě se jedná o každodenní činnost, které se investor věnuje v průměru hodinu a dále denně. U aktivního obchodování přes licencovaného obchodníka s cennými papíry investoři využívají širokou škálu nejrůznějších podpůrných služeb pro své rozhodování, minimalizaci ztrát a maximalizaci potenciálního výnosu. Například tzv. "pákový efekt" umožňující znásobení výnosu je založen na využití úvěru od makléřské společnosti k financování části nákupu cenných papírů. Dokud je investor schopen aktivním obchodováním na akciích "vydělat" víc, než jsou obvyklé úroky, je pro něj využití úvěru přínosem. K omezení ztrát slouží především inteligentní obchodní pokyny (např. stoploss), které zajistí uzavření investičních pozic tak, aby ztráty nenarostly nad předem určenou úroveň. Aktivně obchodující investoři do cenných papírů již dávno nepoužívají k obchodování telefon a návštěvy poboček makléřských firem, ale obchodují po internetu. Je to nejlevnější a nejrychlejší.

Dlouhodobější investice do akcií

Zde se časový horizont jednotlivých investic pohybuje obvykle od 3 měsíců dále. Výnosnost často dosahuje desítky procent ročně, ale riziko ztráty je samozřejmě vyšší, než u bankovních vkladů. Riziko je možné snížit vhodnou investiční strategií. Diverzifikací portfolia se rozumí rozdělení investice do vícero cenných papírů tak, aby případný nenadálý propad akcií jedné společnosti mohly vykompenzovat výnosy dosažené na dalších cenných papírech. Časovou náročnost můžeme označit za střední. Investor se obvykle jednou či několikrát za týden seznámí s aktuálními cenami svých akcií a podle jejich vývoje jednou za čas provede nějaký prodej či nákup. U dlouhodobější investice investor opět získává řadu nástrojů pro usnadnění rozhodování. Jedná se o vydávané doporučení, analýzy či ukázková portfolia.

Osobní makléř a správa majetku

Kdo nemá tolik volného času, který by mohl věnovat své investici, nebo si prostě dost nevěří na samostatné rozhodování o investicích, může využít služeb správy svého majetku odborným makléřem. U různých společností jsou možnosti, poplatky a vstupní parametry odlišné. Obvykle je pro správu majetku požadována investice několika miliónů korun a o jejím vývoji odpovědný makléř informuje klienta buď ročně, nebo častěji na jeho vyžádání.

2) Rozhodnout se, na jakých trzích investovat

Nikdo dnes už nemá dostatečný rozsah zkušeností a vědomostí, aby mohl kvalifikovaně investovat na všech dostupných burzách. Jak makléř, tak klient proto obvykle mají jeden nebo dva akciové trhy, kterým se věnují a které dobře znají. Jen v České republice fungují dva nezávislé trhy: Burza cenných papírů Praha a RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů. V USA se obchoduje především na burzách NASDAQ a NYSE, dále pak na různých elektronických tržištích. V Německu se nejčastěji obchoduje na frankfurtské Deutsche Börse, která provozuje obchodní systém XETRA. Českým klientům jsou přístupné i další burzy v Evropě (London Stock Exchange, Swiss Exchange..), či burzy v Asii, ale o ty je již mnohem menší zájem, než o burzy domácí a americké.

3) Zvolit základní parametry investic

Při každém investování platí, že čím vyšší je potenciální výnos, tím vyšší je riziko ztráty. I mezi cennými papíry nalezneme akcie společností se staletou tradicí stabilního vývoje a nově vytvářené strukturované investiční nástroje, jako např. indexové akcie, kde je malé riziko ztráty, ale také omezená možnost výnosu. Na druhé straně jsou na trhu akcie s obrovskými výkyvy cen, na kterých se dá klidně za den vydělat dvojnásobek nebo také téměř o vše přijít. Dalším důležitým parametrem je likvidita investic. Jsou cenné papíry, kterých se každou hodinu prodá a koupí tak velké množství, že klient si může být jist možností kdykoliv svou investici ihned zpeněžit. Jsou však i cenné papíry, kde může trvat řadu dnů, než se podaří prodat objem i ve stovkách tisíc korun tak, aby přitom nedošlo k podstatnému poklesu ceny. Nižší likvidita však často bývá úměrná možnosti vyššího výnosu. Závěrem je třeba zdůraznit, že pro dosažení úspěchu v investování je hlavní předem si vybrat z výše zmíněných možností. Odborně řečeno, pro investování je nutná ujasněná investiční strategie. Platí, že nejsnazší cesta k prodělku je neustále měnit strategii a nedržet se předem jasně definovaných cílů. Investování je zodpovědná činnost, ve které není místo pro emoce či nejasnosti.

Další tipy:

Právě diskutujete


Zajímavé vzestupy

JUV80,00+60,00
HARDW9,50+18,01
BEZVA720,00+2,86
PRIUA915,00+2,81
NLOK598,00+2,22

Zajímavé poklesy

DBK371,00-6,08
CZGCE668,00-1,76
DETEL604,30-1,66
CTP408,60-1,54
PILLE150,00-1,32

Kurzovní lístek

EURdolu25,440-0,25
HUFnahoru6,466+0,49
JPYdolu15,218-1,74
PLNnahoru5,927+0,10
USDdolu23,453-0,37

demo-e-broker

Indexy

24.07.2024
Graf - PX

PXdolu-0,241 614,4116:15:19
RMstejne0,00491,2516:39:13
DJIAdolu-1,2539 853,8722:15:56
NASDAQdolu-3,3217 399,9122:00:18
SP500stejne0,004 357,7322.09.21
DAXdolu-0,9218 387,4617:50:00


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz