Apple, Tesla, Amazon: Dodavatel Lens Technology čelí obvinění z provozování nucených prací
Washington Post dnes odpoledne informoval o obvinění dodavatelské firmy Lens Technology, která má vazby na gigantické společnosti jako je Apple, Tesla a Amazon. Dodavatel byl obviněn z provozování nucených prací muslimskou etnickou skupinou.
Ředitelka projektu Tech Transparency Project Katie Paul uvedla, že výzkum, který společnost provedla, poukazuje na využívání nucených práci v dodavatelském řetězci nad rámec toho, co Apple přiznal.
Mluvčí společnosti Apple uvedl na podnět Washington Post, že zkoumání přítomnosti nucených prací je součástí každého hodnocení dodavatelů, včetně překvapivých auditů. Pokračoval, že tyto postupy jsou platné napříč dodavatelskými řetězci bez ohledu na pracovní náplň, nebo lokaci a že Lens Technology nepřijala ujgurské pracovníky ze Sin-ťiangu. Mluvčí Applu zakončil své vyjádření s tím, že společnost má nulovou toleranci k nuceným pracím.
Tesla zatím nereagovala na dotaz vznesený Washington Post, Amazon kauzu odmítl komentovat.
Dodavatelská firma Lens Technology se na žádost Washington Post k případu nevyjádřila.
Akcie Applu (NASDAQ: AAPL) v předburzovní fázi rostou o 1,05 % na 138,13 USD. Na trhu RMS (BAAAAPL) klesají o 1,69 % na 2900 Kč.
Akcie Tesly (NASDAQ: TSLA) v předburzovní fázi klesají o 0,41 % na 661 USD.
Akcie Amazonu (NASDAQ: AMZN) v předburzovní fázi rostou o 0,7 % na 3307,5 USD.
Zdroj: Bloomberg
Martin Singer, Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Denní report - pátek 15.05.2026
15.05. 22:17 Fio - Americké akcie v závěru týdne oslabují
15.05. 20:03 Fio - Pražská burza rostla proti zahraničí o 0,9 %
15.05. 16:39 Fio - Výrobce zařízení pro výrobu polovodičů Applied Materials zveřejnil výsledky i výhled nad odhady
15.05. 11:12 Fio - Nu Holdings vykázala v 1Q růst výnosů o 53 % na téměř 5 mld. USD, avšak mírně pod odhady analytiků
15.05. 10:08 Fio





