Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pondělí 15.6.2026 10:01
Akcie.cz»Zpravodajství»Komentáře a doporučení»Reforma penzí by měla oživit burzu

Zpravodajství

Reforma penzí by měla oživit burzu

24.02.2011 08:54:08 | Cyrrus

Vznikne gigant s tržbami pět miliard dolarů. Stěžejní informací je, že skupina bude mít v Evropě zhruba 90procentní tržní podíl v derivátech, a to už stojí za prozkoumání ze strany antimonopolních úřadů. Takže ještě není vyhráno.

V Česku žijeme v představě, že jsme v závětří velkého burzovního světa, ale není to pravda. Deutsche Boerse proniká i k nám – v Praze je back office dceřiné společnosti Clearstream pro celou Evropu a probíhá expanze celoevropské obchodní platformy pro strukturované produkty Scoach na český trh.
Znamená to tedy vyšší konkurenci pro pražskou burzu? Zatím spíše ne.

Deriváty tu nemají velkou tradici a česká ostražitost a konzervativnost v kombinaci s finanční krizí velí Čechům nakupovat (stále stejné) české cenné papíry. I statistika klesajících burzovních objemů ale ukazuje, že to nejde donekonečna. Burza potřebuje čerstvý vítr a ten už ze západu nepřijde. Stejně jako v oblasti konkurenceschopnosti si musíme nalít čistého vína: doby, kdy se k nám kapitál hrnul každou škvírou, jsou pryč. Není ale třeba plakat. Blíží se totiž penzijní reforma – možný defibrilátor pro pražskou burzu. Obrysy změn jsou zatím vágní, navíc dobrovolnost druhého pilíře ztěžuje předvídatelnost vývoje na pražském parketu.

Reforma z pohledu burzy by měla znamenat vyšší atraktivitu trhu (nákupní apetit fondů) pro menší a střední firmy. Ty s dobrými nápady by si chodily na burzu pro kapitál na svůj další rozvoj.

 Mojí nejhorší černou můrou je představa, že několik miliard, o něž bude burzovní Praha bohatší, se nalije do těch pár stávajících titulů. Jejich cena by asi vzrostla, ale o cenu zde nejde. Politicky konzervativní řešení však může přesně k takovému scénáři vést, především kvůli teoretické obavě o udržení hodnoty peněz podílníků ve velkých a stabilních akciových titulech.

Jenže právě konzervativní státně-dluhopisový profil by měl umožnit i vyšší míru rizika na opačné straně investičního spektra. Pokud se tak nestane, zůstaneme asi navždy poslední v EU nejen v oblasti využívání rizikového kapitálu. Máme v rukou velkou šanci pomoci české konkurenceschopnosti, českým podnikům. Bez odvahy ji však snadno promarníme.

Vyšlo v deníku E15 23.2.2011

Autor: Jan Procházka

Poslední zprávy

Právě diskutujete

Škola investování


Zajímavé vzestupy

ATS3 652,00+6,35
MATTE19 100,00+6,11
NOKIA306,95+5,84
HARDW8,45+5,63
DBK688,00+4,42

Zajímavé poklesy

SHELL856,00-4,78
TMR358,00-3,76
UQA421,20-1,82
CZGCE999,00-0,70
KARIN148,00-0,67

Kurzovní lístek

EURnahoru24,170+0,10
HUFdolu6,848-0,55
JPYnahoru13,043+0,18
PLNstejne5,6900,00
USDnahoru20,894+0,39

demo-e-broker

Indexy

15.06.2026
Graf - PX

PXnahoru+0,202 567,2009:59:54
RMnahoru+0,97706,5809:59:27
DJIAnahoru+0,7051 202,2612.06.26
NASDAQnahoru+0,1325 843,7512.06.26
SP500stejne0,004 357,7322.09.21
DAXnahoru+1,7225 058,2409:40:07


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz