Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Neděle 28.6.2026 21:30
Akcie.cz»Zpravodajství»Komentáře a doporučení»Reforma penzí by měla oživit burzu

Zpravodajství

Reforma penzí by měla oživit burzu

24.02.2011 08:54:08 | Cyrrus

Vznikne gigant s tržbami pět miliard dolarů. Stěžejní informací je, že skupina bude mít v Evropě zhruba 90procentní tržní podíl v derivátech, a to už stojí za prozkoumání ze strany antimonopolních úřadů. Takže ještě není vyhráno.

V Česku žijeme v představě, že jsme v závětří velkého burzovního světa, ale není to pravda. Deutsche Boerse proniká i k nám – v Praze je back office dceřiné společnosti Clearstream pro celou Evropu a probíhá expanze celoevropské obchodní platformy pro strukturované produkty Scoach na český trh.
Znamená to tedy vyšší konkurenci pro pražskou burzu? Zatím spíše ne.

Deriváty tu nemají velkou tradici a česká ostražitost a konzervativnost v kombinaci s finanční krizí velí Čechům nakupovat (stále stejné) české cenné papíry. I statistika klesajících burzovních objemů ale ukazuje, že to nejde donekonečna. Burza potřebuje čerstvý vítr a ten už ze západu nepřijde. Stejně jako v oblasti konkurenceschopnosti si musíme nalít čistého vína: doby, kdy se k nám kapitál hrnul každou škvírou, jsou pryč. Není ale třeba plakat. Blíží se totiž penzijní reforma – možný defibrilátor pro pražskou burzu. Obrysy změn jsou zatím vágní, navíc dobrovolnost druhého pilíře ztěžuje předvídatelnost vývoje na pražském parketu.

Reforma z pohledu burzy by měla znamenat vyšší atraktivitu trhu (nákupní apetit fondů) pro menší a střední firmy. Ty s dobrými nápady by si chodily na burzu pro kapitál na svůj další rozvoj.

 Mojí nejhorší černou můrou je představa, že několik miliard, o něž bude burzovní Praha bohatší, se nalije do těch pár stávajících titulů. Jejich cena by asi vzrostla, ale o cenu zde nejde. Politicky konzervativní řešení však může přesně k takovému scénáři vést, především kvůli teoretické obavě o udržení hodnoty peněz podílníků ve velkých a stabilních akciových titulech.

Jenže právě konzervativní státně-dluhopisový profil by měl umožnit i vyšší míru rizika na opačné straně investičního spektra. Pokud se tak nestane, zůstaneme asi navždy poslední v EU nejen v oblasti využívání rizikového kapitálu. Máme v rukou velkou šanci pomoci české konkurenceschopnosti, českým podnikům. Bez odvahy ji však snadno promarníme.

Vyšlo v deníku E15 23.2.2011

Autor: Jan Procházka

Poslední zprávy

Právě diskutujete

Škola investování


Zajímavé vzestupy

SHELL880,00+4,02
FILLA70,00+2,94
UQA427,60+2,69
EFORU332,00+2,47
VER1 376,00+1,93

Zajímavé poklesy

PVT1,12-13,85
ATS4 508,00-8,74
PEN6,90-5,48
PILLE115,00-4,17
NOKIA279,95-3,33

Kurzovní lístek

EURdolu24,265-0,02
HUFdolu6,852-0,42
JPYnahoru13,166+0,37
PLNdolu5,660-0,03
USDnahoru21,284+0,49

demo-e-broker

Indexy

28.06.2026
Graf - PX

PXnahoru+0,232 561,1026.06.26
RMnahoru+0,18726,6126.06.26
DJIAdolu-0,0951 876,1126.06.26
NASDAQnahoru+0,0925 381,5226.06.26
SP500stejne0,004 357,7322.09.21
DAXdolu-1,2524 681,7226.06.26


Odborné články

Ekonomika ČT24.cz