Doporučené oblasti pro „podnikavé investování“
19.12.2007 00:00:00
|
Zajištění lepších než průměrných výsledků pro dlouhé období vyžaduje strategii, která má dvě základní vlastnosti:
(1) musí splňovat objektivní předpoklady fundamentální racionality a logičnosti;
(2) musí být odlišná od strategie, podle které se řídí většina ostatních investorů nebo spekulantů.
Na základě našich zkušeností a analýz si dovolujeme doporučit tři investiční přístupy, jež tato kritéria splňují. Tyto přístupy se od sebe celkem podstatně liší; každý z nich vyžaduje různou úroveň znalostí a různou podobu temperamentu na straně těch, kteří se jimi hodlají řídit.
Relativně nepopulární velká společnost
Jestliže předpokládáme, že trh má ve zvyku nadhodnocovat akcie, jež vykazují vynikající růst nebo jsou atraktivní z jiného důvodu, lze logicky předpokládat, že bude naopak podhodnocovat – alespoň relativně – společnosti, které jsou v nemilosti z důvodu nepříznivých událostí, avšak jen dočasně. To můžeme stanovit jako základní pravidlo akciového trhu, na jehož dopadech je postavena investiční filozofie, která je jak konzervativní, tak perspektivní.
Klíčovou podmínkou je, aby se podnikavý investor soustředil na větší podniky, které zrovna procházejí obdobím snížené popularity nebo nelibosti. Samozřejmě i malé společnosti mohou být trhem podhodnocovány ze stejných důvodů a později mohou navýšit své zisky a cenu akcií, avšak malé společnosti nesou v sobě riziko, že ztráta jejich ziskovosti bude definitivní nebo že nezájem trhu bude trvat i poté, co nepříznivé podmínky opadnou a jejich ziskovost poroste. Velké společnosti mají oproti těm menším dvojí výhodu: za prvé, mají většinou dostatečné kapitálové a lidské zdroje, které jim umožní přestát nepříznivé období a vrátit se zpět do černých čísel. Za druhé, trh bude na jakékoliv signály zlepšení reagovat mnohem pružněji než v případě malých společností.
Pozoruhodnou ukázku logičnosti této hypotézy lze najít v analýzách cenového chování nepopulárních akciových titulů indexu DJI. Tyto analýzy vycházely z předpokladu, že bylo investováno do šesti nebo deseti akcií z indexu DJI, které se prodávaly za nejnižší násobky svých současných zisků nebo zisku za předcházející rok. Takto vybrané akcie bylo možno nazvat „nejlevnějšími“ na seznamu a jejich nízká cena byla zjevně odrazem relativně nízké popularity mezi investory a obchodníky. Dále se předpokládalo, že tyto akcie byly prodány na konci období držby, které se pohybovalo od jednoho do pěti let.
Výsledky těchto investování byly pak porovnány s výsledky investic buď do indexu DJI jako celku, nebo do skupiny akcií s největším násobkem zisku na akcii (tj. do těch nejpopulárnějších akcií).
Studie byla zpracována za období třipadesáti let a předpokládá každoroční nákupy akcií. V raném období, v letech 1917 až 1933, se tento přístup jako ziskový neukázal. Ale od roku 1933 vykazuje tato metoda velice úspěšné výsledky. Ze 34 testovaných menších investic, které analyzovala společnost Drexel & Company (současný Drexel Firestone) – od roku 1937 do roku 1969 – se levné akcie ukázaly jako opravdu horší investice než index DJI pouze ve třech případech; v šesti případech bylo dosaženo podobných investičních výsledků. Ve 25 letech měly levné akcie nad průměrem jednoznačnou převahu. Pokud hodnotíme výsledky pro pětileté investiční období (tabulka 7-2), dosáhly levné akcie mnohem lepších výsledků než akcie indexu DJI nebo skupina 10 akcií s nejvyšším koeficientem P/E.
Autor: Benjamin Graham
Poslední zprávy
- Nvidia opět kraluje trhu
27.06. 12:35 B.I.G. - Geopolitika: klid před bouří, nebo klid s rozmyslem?
20.06. 10:42 B.I.G. - Musk a Trump ubírají plyn, trhy naopak zrychlují
13.06. 10:37 B.I.G. - Wall Street zpět u maxim, výhledy přitom optimismem nehýří
09.06. 09:02 B.I.G. - Opatrně se sázkami na dluhopisy...
23.05. 10:32 B.I.G.