Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Pátek 15.1.2021 16:36
Akcie.cz»Diskuse

Diskuze ČEZ

1

ČEZ:  cena při IPO

Dobrý den, jsem v tomhletom sice naprostý laik, ale předpokládám, že se ptáte v souvislosti s Pilulkou. Na on-line knize objednávek je již k dnešnímu dni více objednávek, než je upisovaný / nabízený počet akcií (v IPO Pilulky se upisuje 800 tis. akcií, celkem objednávek je už teď přes 900 tis.). Vzhledem k tomu, že z toho jsou na nejvyšší ceně 424,- Kč objednávky na cca 750 tis. akcií, předpokládám, že ještě nějaké objednávky do konce období (20.října) přibudou a tedy dojde k úpisu za max. cenu na horním limitu, tedy 424/akcii. V takovém případě objednávky na nižších cenách nebudou vůbec uspokojeny (to píše FIO). V případě, že bude nadlimitní objednávka na maximální ceně, budou objednávky zájemců poměrně kráceny - dostanete méně akcií, než objednáváte za cenu 424/akcii. Dedukuji, že pokud by byl zájem např. dvojnásobný, dostanete polovinu toho, co jste objednal apod.
Při minulém IPO Zbrojovky bylo objednávek výrazně méně, než byla nabídka. Upisovací cena tak byla stanovena na nejnižším limitu - tzn. že i ti, kteří projevili zájem např. za 320,- Kč/akcii, zaplatili jen 290,-
Ale berte mě s rezervou - hledal jsem všude možně, moc jsem toho nenašel a zbytek si jen domýšlím :-)

ČEZ:  cena při IPO

Jo, to je škoda. Kasa je fakt schopný businessman a toto IPO se mi fakt líbilo. Neexistuje možnost, že by úpis navýšili na např 1 mio akcií? Dosáhli by vyšší kapitalizace, než čekat na dění na burze.....

ČEZ:  cena při IPO - Pilulka

Tak zájem na nejvyšší ceně převýšil nabízené množství o 536%.
Investiční web píše: ""S ohledem na obrovský zájem o primární úpis museli být někteří investoři v rámci alokace kráceni, což je u takto úspěšných úpisů standardní.""
Zajímalo by mě, co znamená NĚKTEŘÍ INVESTOŘI??? Měl jsem za to, že všichni budou kráceni ve stejném poměru. Objednal jsem nejprve 2 loty a pak, když jsem viděl, jak zájem roste, přidal jsem objednávku na ještě jeden. Tedy celkem objednávka na 240 ks akcií. Jsem tedy zvědav, kolik jich vlastně nakoupím. Prostými počty mi to vychází na něco kolem 40, což mě štve. A pokud ""někteří"" kráceni nebudou, tak dostanu třeba jen 5 kousků??? To mi to tedy nestálo za to. Ale co už včil... :-(

ČEZ:  cena při IPO - Pilulka

Prodává se pouze po celých lotech (80ks). Takže buď dostaneš 80ks, nebo nic. U Wood Comp. mi to připsali již včera.

ČEZ:  cena při IPO - Pilulka

Máš pravdu. Dostal jsem 80. Tak aspoň něco. Jsem zvědav, co udělá ten převis poptávky s cenou po zahájení obchodování. Pokud to bude výstřel nahoru, tak budu mít složité rozhodování, bo jsem to chtěl mít na dlouhé držení a případně i dokupovat. Jenže nechci přeplácet. Zároveň bych měl pokušení realizovat rychlý zisk, což je ale v rozporu s mou strategií dlouhého držení ""na důchod"". Dilema... :-)

ČEZ:  cena při IPO - Pilulka

Jo, to může být zajímavé. Třeba to hned střelit :). Teď to na pár měsíců vypadá s expanzí kamenných poboček bledě. Nevím, jakou slibují taktiku ohledně on-line prodejů. Já se o něco podebného pokuošel u IPO E-Manu. Dal jsem ale nízkou kotaci a neuspokojen. Pak došlo k tomu, že po emisi ta akcie prostě zkejsla. Minimální objemy obchodů. Je skoro problém to prodat. Takto hnijí např Vrbátky, Toma Otrokovice atd. Zajímavé akcie, ale prostě bez krve. Jen aby pilule nedopadla podobně. Její velké plus ale je, že má zkušeného a úspěšného šéfa.

Za tu mrtvost může z velké části FIO. Prostě na to kašlou. Místo toho, aby na sklo dali nové / zapadlé tituly, pokoušeli se sehnat nové zahraniční titul člověk furt čumí na Orco atd. Nulová propagace, žádný posun vpřed.

ČEZ:  cena při IPO - Pilulka

No držení na důchod se může dost zkrátit... žijeme v zemi kde 14 dnů tvá už jenom 2 dny :-). Zavedeme zařízení po dvou týdnech vyhodnotíme a uděláme nová opatření. Takže z toho vyplývá, že příští dva týdny skončí tento pátek, takže do důchodu to má každý z nás o dost blíže než si ještě před 2-3 týdny myslel.

ČEZ:  cena při IPO - Pilulka

Je docela dobře možné, že ani ta Pilulka nahoru nepůjde. Ten vysoký převis poptávky mohl být způsoben i tím, že když bylo jasné, že míra alokace bude nižší, tak tam zájemci přidávali další objednávky jen proto, aby dostali tolik, kolik měli původně v plánu. Taky jsem přidal pouze z tohoto důvodu. Velcí hráči to tak mohli zvednout uměle a nemusí to odpovídat reálnému zájmu.

ČEZ:  cena při IPO - Pilulka

za mě: je nad slunce jasné, že nějaká Pilulka na nějaké pidi burze Praha nahoru nepůjde. A jenom magor by si koupil takovou akcii a ještě v týhle covidový době. bych se držel defenzivních titulů takových obrů jako čez maximálně, když už teda Praha. ale jinak amerika a to Apple, Google, Microsoft atd...
A to jen v případě, že takové akcie už mám. Jestli chce někdo teď vstoupit na burzu, tak ať si radši sedne na pracky a nedělá nic.

ČEZ:  cena při IPO - Pilulka

Strnisko, mám drtivou většinu portfolia v dividendových titulech pražské burzy a z nich nejvíce v ČEZu, který držím již hodně dlouho a průměrná nákupní cena se pohybuje na cca aktuální dnešní ceně. S dividendovým výnosem jsem maximálně spokojen. Totéž třeba u Philip Morris. Moneta je aktuálně níže, než mám průměrnou nákupku, ale při započtení dividend z minula jsem na ní zhruba na nule a věřím, že ve střednědobém horizontu půjde nahoru a samozřejmě opět bude vyplácet slušnou divi. USA individuálně neobchoduji, protože se na to necítím být dostatečně vzdělaný. Moje chyba, jenže já se neživím investováním, ale medicínou, investování je jen koníček a snaha zajistit se na důchod. Přesto jsem v USA zastoupený alespoň prostřednictvím FIO Global fondu, na kterém jsem aktuálně v plusu necelých 30%.
O Pilulku jsem měl zájem kvůli tomu, že mě oslovil příběh, majitelé a také pan Filip Kejla, kterého sleduji na youtube a myslím, že to má v hlavě srovnané a ví, o čem mluví. Chtěl jsem mít v portfoliu konečně i nějaký růstový titul a kombinace technologie / léky by mohla mít slibnou budoucnost. Myslíš si skutečně, že jsem magor, protože jsem si koupil mizerných 80 akcií???
Zdejší diskuzi sice čtu, ale zapojuji se jen minimálně. Jen pokud se řeší něco, co mě zajímá, což je však jen zcela výjimečně. Také si o některých názorech, které zde na různá témata zaznívají myslím, že je to magořina, ale necítím potřebu se do nich míchat ani to zpochybňovat a zbytečně se hádat.

ČEZ:  cena při IPO - Pilulka

Dle mého počkat, příležitostí bude dost - přiblblý název, velká poptávka-velká cena úpisu - moc důvěry to neziskává....asi čekat, stejně jako všechny akcie jsou v současné době na BCCP asi dost nadhodnocenné, kdo čeká, ten se dočká...

ČEZ:  cena při IPO - Pilulka

Už se vám někomu u Fio připsali akcie Pilulky. U mě to vypadá že jsem nic nekoupil.

ČEZ:  cena při IPO - Pilulka

Ahoj, ještě držíš Pilulku, nebo už jsi ukončil dilema?
Neví někdo co způsobilo ten nárůst ceny? Já jsem našel jen listopadovou zprávu o posílení pozice v Rumunsku a zprávu ze 4.1. o rekordních tržbách. Tak jedině opožděná reakce na tržby?

ČEZ:  cena při IPO - Pilulka

Ahoj, pokud je ten dotaz na mě :-) Stále držím. Při aktuální ceně mě už docela svrbí ruka. Těžko říci, kde se to až zastaví. Mám pokušení realizovat krásný profit, na druhou stranu se třeba dostaví expanze ve středně- až dlouhodobém výhledu... Na expertním výhledu investičního webu říkali, že příčinou toho aktuálního růstu může být malá likvidita (což je pravda - podívej se na každodenní malé objemy), takže pokud je tam nějaký významný kupec, který chce velké množství, tak musí tlačit cenu nahoru... Docela rád bych na toto téma slyšel nějakou analýzu od Filipa Kejly.

ČEZ:  cena při IPO - Pilulka

Díky za reakci. Také stále ještě držím. Objemy byly v prosinci velmi nízké (stovky ks), v lednu se ale zvýšily. Zaznamenal jsem ještě zprávu o prodeji ze strany většího akcionáře. To bych ale spíše předpokládal stagnaci, nebo pokles.
https://www.kurzy.cz/zpravy/573562-pilulka-jeden-z-nejvetsich-akcionaru-zacal-prodavat/

1