Ztráta UBS za 3Q přes 2 mld. CHF
Největší švýcarská banka reportovala za třetí kvartál čistou ztrátu ve výši 2,17 mld. CHF oproti 1,02 mld. CHF zisku z předešlého roku. Banka zaúčtovala opravné položky vztažené k goodwillu a jiným nefinančním aktivům přidružených k divizi investičního bankovnictví. Analytici očekávali zisk ve výši 439 mil. CHF.
UBS chce zvýšit ukazatel rentability Return on equity na hodnotu nejméně 15 v roce 2015. Banka již včera oznámila snížení počtu zaměstnanců během tří let o 15 %, tedy asi o 10.000 lidí na celkových 54.000. Mzdové náklady by se tak měly snížit o 3,4 mld. CHF.
Současný CEO Sergio Ermotti směřuje UBS z investičního bankovnictví spíše k asset managementu a klasickému bankovnímu modelu. Ernotti předělává banku kvůli tlaku švýcarských regulátorů na UBS i Credit Suisse k navýšení kapitálu a snížení rizikových aktiv. UBS ustoupí z kapitálově náročných aktivit jako obchodování s cennými papíry s pevným výnosem (fixed-income) a plánuje snížit rizikově vážená aktiva asi o 100 miliard CHF do konce roku 2017.
Investiční divize utrpěla během subrime krize v roce 2008 ztráty, které otřásly celou UBS až musela být zachráněna švýcarskou vládou. Minulý rok ztráta z tradingu ve výši 2,3 mld. USD vedla ke konci bývalého CEO Oswalda Gruebela.
Po zprávách o propouštění zaměstnanců včera akcie UBS na švýcarské burze rostly o 7 %. Dnes rostou o dalších 5 %.
Zdroj: Bloomberg
Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.
Poslední zprávy
- Asijsko-pacifický region posílil, Nikkei 225 poprvé zakončil nad 65 000 body
25.05. 11:17 Fio - Frankfurtská burza zahajuje týden růstem
25.05. 11:00 Fio - Firemní výsledky pro tento týden: VIG, Photon Energy, Costco, Salesforce, Dell, Marvell,..
25.05. 10:48 Fio - Vývoj cen komodit: Ropa (-4,3 %), stříbro (+2,58 %), zlato (+0,77 %)
25.05. 10:42 Fio - Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,27
25.05. 10:41 Fio





