Uživatel nepřihlášen | Přihlásit se | Zaregistrovat se
Úterý 23.4.2024 13:14
Akcie.cz»Diskuse

Diskuze ČEZ

ČEZ:  dotaz na dividendu

Remoska má oproti burze o ty čtyři dny ex date posunut. ex date znamená že akcie držené k tomuto dni mají nárok na divi.

ČEZ:  dotaz na dividendu

Není to složité ani není třeba moc hledat paragrafy stačí tyhle 3 body:
1) Zisky a ztráty z prodeje akcií splňujících časový test držení = u akcií koupených do konce 2013 6 měsíců, koupených později 3 roky - se nedaní
2) Zisky a ztráty z prodeje akcií nesplňující časový test se daní, samo ztráty se odčítají od zisků přes věechny prodané cenné papíry tj. počítá se suma všech prodejních cen mínus suma všech nákupních cen, metoda FIFO = jako první prodané se berou nejdřív nakoupené, do nákladů se počítají i příslušné poplatky spojené s nákupem a prodejem
3) pokud tržby z prodeje cenných papírů dosáhly méně než 100.000 Kč za zdaň. období, pak jsou od daně osvobozeny

ČEZ:  dotaz na dividendu

k bodu 3) ... Jsou to ale celkové příjmy za rok před odečtením nákupů (tedy ne zisk).

ČEZ:  dotaz na dividendu

ad 2) účetní metody pro tyto účely neplatí, neb ten kdo daní z titulu §10 nebývá zpravidla účetní jednotkou, jsou-li CP součástí obchodního majetku, tak pak je daněno vždy, neb zde osvobození dle §4 neplatí. Lze tedy ""Lifo"" Fifo"" či cokoliv jiného, prostě párovat dle libovůle, jen to musí mít logiku. Uplatnit účetní pravidla na osoby co nejsou účetní jednotkou a nemají tedy povinnost jim takto danou je proti jejich svobodě a logiku nemá. Nemáš-li tedy odkaz na něco co mi uniklo, pak se rád poučím.
ad 3) toto nemohu v zák.o DP nelézt, vždy se jednalo o limit pro příjmy dle §10, ale zároveň šlo o to, že poplatník neměl povinnost podat daňové přiznání z jiného titulu.
Děkuji a doplnění přijímám ;-)

ČEZ:  dotaz na dividendu

Ad 3) již jsem našel - §4 odst.1 písm. v) ""příjmy z úplatného převodu cenných papírů a příjmy z podílů připadající na podílový list při zrušení podílového fondu, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období částku 100000 Kč,

ČEZ:  dotaz na dividendu

Nejsou míchány hrušky s jablky, nýbrž každé zvlášť a součtem pak za položku ovoce do daňového základu. S přiřazením co k čemu opět jen hrušky za hrušky a jablka k jablkům, avšak s tím, že jsem mohl hrušky nakoupit i vícekrát a pak je na mně, který nákup s kterým prodejem popáruji, ale vždy jen hrušky hruškám.

ČEZ:  dotaz na dividendu

takhle jsem to vzdycky delal: fyz.os. - akcie se spocitaji vsechny dohromady v danem roce realizovane, nelze do toho pocitat neco jineho (napr. forex), naklad je jen poplatek za obchod, nemuze se dat napr. pocitac
fifo neni treba (pokud nebyl nejaky rozsudek, nevim o nem), zalezi to u ocislovanych akcii, kde se paruji konkretni cisla
dividendy se davaji taky do priznani, ale uz nevim kam, je to jen uz zdaneny prijem, aby vedeli, za co jste si ten ostrov s jachtou koupili :-)

ČEZ:  dotaz na dividendu

Matně si vzpomínám, že se jednalo jen o zahraniční dividendy, ato pro zápočet daně zaplacené v zahraničí. Co je již zdaněno nebo osvobozeno se neuvádí, takže často právě není vidět za co jachta je a to podněcuje zvědavost ;-)

ČEZ:  dotaz na dividendu +

Mám za to, že nad 100000 zdaníš vše, tzn. že nedaníš jen rozdíl nad 100tis., neb osvobození je posazeno podmíněně - pokud nepřesáhne 100, je osvobozeno, tzn. přesáhne-li, není příjem osvobozen. Příjem je dále ponížen o přináležející výdaj a rozdíl zdaněn. Příklad příjmu, co uvádíš je ok, zdaníš těch tebou uváděných 10tis., odečeteš slevy na dani atpod., samozřejmě.

ČEZ:  dotaz na dividendu +

Malý oříšek:
Do těch prodejů s hranicí 100000Kč se počítají i akcie osvobozené, tj,koupené před r.2013 nebo ty se prostě nepočítaj , páč u nich daňová povinnost pominula?

ČEZ:  dotaz na dividendu +

to kocan:
V případě hranice 100000 se neposuzuje, zda je příjem osvobozen podle jiného ustanovení zákona o daních z příjmů, stále je to příjem. Je-li příjem 110tis. a 50 je osvobozeno dle §4 ost.1 písm.w) tj. z důvodu čas.testu, stále je zde 60 k ponížení o související výdaje a promítnutí do základu daně.

ČEZ:  dotaz na dividendu +

to jirka:
výdaje se uplatní do výše příjmů §10 odst.5 a jsou-li výdaje vyšší k rozdílu se obecně nepřihlíží § 10 odst.4 zákona o daních z příjmů. Základ daně je nula a do přiznání bych nic neuváděl, neb není nic ke zdanění.

ČEZ:  dotaz na dividendu +

to jirka:
jde o příjmy, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období částku 100000 Kč,
tzn. že zde je limit překročen (50+60), neb zákon neříká úhrn, vyjma příjmů osvobozených dle jiného ustanovení.
Ke zdanění tak dojde u těch 60 pro skutečnost, že úhrn příjmů je vyšší, není to nic o tom, že druhý příjem není potřeba uvádět. Prostě k němu došlo, je osvobozen, ale stále je to příjem z úplatného převodu cenných papírů.
Ale nesouhlas beru, skutečně je to striktní výklad, ale prostor pro jiný tam nevidím

ČEZ:  dotaz na dividendu +

to jirka:
uvedu jen 60 a co s tím souvisí. 50 nechávám na pokoji, neb je osvobozeno - viz §23 odst.1 zákona o daních z příjmů a dále §23 ost.5
Proto tedy uvádím jen oněch 60.
Otázka, že je 60 méně než 100 je odtržená od toho, že úhrn je přes 100, nejde tedy o těch 60, ale důvod proč je 60 v daňovém přiznání. Důvod proč tam je jen těch 60 jsem uvedl.
Logiku to má jen je to o tom, že když něco tak když a dále dle jiného maninelu, byť navazujícího na ten první.

ČEZ:  dotaz na dividendu

to jirka:
uvedením do dap se dostanete jeho algoritmem do daňového základu, tedy tam, kde dle § 23 odst.1 zákona o daních z příjmů nemáte s příjmem osvobozeným od daně být. Prostě neumím to tam uvést a vyjmout to jako osvobozený příjem, není na to nejen důvod to tam uvádět, ale ani řádek k tomu určený.
Zde tedy souhlas s jirkou.

ČEZ:  dotaz na dividendu

Teda vy jste mi v tom tříbodovém zjednodušení udělali zase pořádnej guláš :)
Takže upřesnění bod 2):
FIFO se samo týká dané akcie a ne nějakého mixu s jinou akcií proboha. Např. pokud jsem koupil půlku pozice v ČEZu na konci 2013 řekněmě po 700 a druhou půlku letos za 380, a teď půlku prodal za 460, nevyrobil jsem žádný zdanitelný zisk páč jsem prodal podle FIFO tu první půlku a ta je v testu 6 měsíců, ztrátu nelze odečíst. BEz FIFO by v tom nastal bordel
Upřesnění bod 3):
Psal jsem 100.000 tržby z prodeje CP!! Ne zisky a ne jen příjmy neosvobozené časovým testem, tj. jde o celkové tržby z prodeje CP za dané zdaňovací období bez ohledu na časový test. Pokud je to víc než 100.000, neodečítá se tato částka z tržeb!
Pokud už tržby z prodeje daním, pak je jedno jestli mám zisk nebo ztrátu, v každém případě musím vyplnit příjmy i výdaje v příloze č.2 daňového přiznání. Pokud vyjde zisk, přenese se celý na řádek 40 přiznání a přičte k ostatním příjmům, pokud vyjde ztráta, přenese se na řádek 40 nula (to dělá online formulář sám) protože ztrátu z prodeje CP nelze uplatnit proti ostatním příjmům.
Ad dividendy: divi z českých CP jsou zdaněny 15% při výplatě a neuvádí se nikde. Divi ze zahraničních CP: to je na delší text, bylo diskutováno podrobně dříve.(obecně bez potvrzení by se mělo zdanit znovu v daňovém přiznání a to z hrubé výše divi, řádek 38).

ČEZ:  dotaz na dividendu

to karel:
Ok, až na to Fifo. Chápu, že pro osobní pořádek to tak máš, ale můžeš to míti i jinak, neb nejsi účetní jednotka. Každopádně tím nemyslím jeden nákup párovat chvíli tak a chvíli tak. Prostě co popáruji, jen do popárování, a i jak je to pro základ daně výhodnější. Prostě nejsem účetní jednotkou a tedy účetní pravidla na mne neplatí, mohu činit, co mi zákon nezakazuje, a on, nezakazuje :-)

ČEZ:  dotaz na dividendu

Dividend se žádný časový test netýká, divi z Belize měly být zdaněny v přiznání.
Nákup CP není nákladem, dokud nedojde k prodeji. Pokud tedy nešlo o nákup na IČO.
To KRadek: s FIFO máš zřejmě pravdu,FIFO je sice asi nejlogičtější,používá ho důsledně např. Patria v podkladech pro přiznání ale půjde to i jinak, legální asi bude (neověřoval jsem) i LIFO nebo průměrná cena, zvolené metody bude ale třeba se držet, neměla by jít měnit ani z roku na rok.

ČEZ:  dotaz na dividendu - danění ze zahraničí

Kavol.
Přes souhlas se vším co píšeš reaguji a trochu to jen pro některé doplním. Pokud někdo má akcie v zahraničí, tak se tam sice rovnou daní, ale někdy víc než by bylo zdrávo. Pak si náš občan může ne FÚ zažádat a vyplnit formulář o tzv. Českém domicilu a ten poslat příslušnému brokerovi u kterého má akcie. V tom případě pak v cizině platí daleko nižší daň než jako místní, ale MUSÍ NEBO MĚL BY to dodanit tady v ČR. Konkrétně - v Polsku bez papíru z Fu z ČR se platí rovnou 19%, pokud mám domicil, tak díky smlouvě o zamezení dvojího zdanění jen 5% a 10% dodaním tady v ČR do 15%, což je CELKOVÁ srážková daň v ČR.

ČEZ:  dotaz na dividendu

Takže oříšek se moc nerozlousk.
Jsem jen na PX a RMS burze, a to už hodně dlouho, spíš investor než spekulant.
Stále mám co prodat po testu,takže dotaz je pro letošní obchody, abych kvůli pár tisícům beztak blbých prodejů nemusel dělat daně.

Před testem mám jen tabáček,ten nese, a vlez jsem poprvé do vigu, tam se topím, tak ho nedám s prodělkem, auž vůbec ne ,abych snad kvůli tomu podával DP.